fbpx
 

Estoński bohater: generał Johan Laidoner

24 lutego 1918 roku w Päästekomitee publicznie ogłoszono powstanie niepodległej Estonii. Zaraz po ogłoszeniu niepodległości, Estonia zmuszona była do prowadzenia wojny na dwa fronty o niepodległość: z Rosją Sowiecką oraz Niemcami.

W 1919 roku armia estońska pod dowództwem generała Johana Laidonera (Ojca Niepodległej Estonii) zmiażdżyła siły niemieckie w północnej Łotwie a następnie odparli ostatni atak Armii Czerwonej.

W 1940 r. generał Johan Laidoner umożliwił brawurową ucieczkę ORP “Orzeł” wbrew naciskom sowieckim i niemieckim

Był żonaty z Polką z Wilna, Panią Marią Kruszewską. Po wkroczeniu Sowietów do Estonii w 1940 roku generał i jego żona zostali deportowani w głąb ZSRS. Pani Maria Laidoner przeżyła i w 1956 wyszła z łagru.Ale generałowi Sowieci nie darowali. Został zamęczony w 1953 roku łagrze we Włodzimierzu nad Klaźmą.

Kris

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

Masa i siła przeszkadzają walczyć!

pon. lut 24 , 2020
Zaskakujące prawda? Ale statystyki sportowe, wyniki nie kłamią. Koronnym przykładem jest nasz najsłynniejszy wojownik: Mariusz Pudzianowski. Najsilniejszy wojownik na świecie waży około 120-130 kg. Ma dodatni bilans ( 13-7) ale to w dużej mierze, dzięki doborowi przeciwników i sprzyjającej mu rodzimej organizacji KSW. Pierwsze walki toczył w systemie dwurundowym, ponieważ […]
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x