Site icon Czujny

Na wypadek epidemii- naturalna apteczka

Większość osób paraliżuje sama myśl o wybuchu epidemii koronawirusa. Jednak codziennie mamy do czynienia z wirusami i bakteriami. Najczęściej jesteśmy pacjentami, którym próbują tuszować objawy. Takie leczenie jest na porządku dziennym, a co z wyleczeniem? Szukaniem przyczyny? Jest też spora część osób, która ufa naturalnym metodom wyleczenia i sięga najpierw po nie. W obecnym świecie pełnym specyfików na regałach aptecznych, mnóstwem reklam leków i suplementów w środkach masowego przekazu warto pamiętać o tym co mamy od matki ziemi. Zwłaszcza gdy nadciąga wirus, na który nie ma antidotum.
Poniżej lista roślin, w które warto się zaopatrzyć zrywając samemu lub kupując w sklepie zielarskim. Gdy planujemy zbiory warto pamiętać o tym, żeby były to rośliny rosnące na terenie najmniej narażonym na zanieczyszczenia. 
Naturalna apteczka na wirusy, bakterie, stany zapalne i nie tylko... 
1. Jałowiec 
Działanie i zastosowanie:
okażające i bakteriobójcze. Stosowany przy schorzeniach układu pokarmowego, pomocniczo przy obrzękach spowodowanych chorobami serca i wątroby, w tym marskości wątroby. Reguluje przemianę materii i pobudza apetyt. 
Zewnętrznie stosuje się go w postaci okładów na bóle reumatyczne i nerwobóle. 
Jałowiec daje gęsty i aromatyczny dym, którym można odkazić otoczenie.
Napar z jagód- łyżeczkę do herbaty jagód jałowca zalać szklanką wrzątku, zostawić pod przykryciem na 15 min. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu.
Można dodawać do kąpieli relaksujących i leczniczych.
Nie zaleca się dużego dawkowania.

2.Czosnek
Działanie i zastosowanie.

Działa grzybobójczo, bakteriobójczo, przeciwbólowo, przeciwreumatycznie, wykrztuśnie. Obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała miażdżycy, sklerozie i robakom w organiźmie. 
Zewnętrznie stosowany jako okład na trudno gojące się rany, owrzodzenia, grzybice skóry, na bóle reumatyczne.
Nalewka z czosnku- 10dkg świeżego czosnku utrzeć na miazgę i zalać szklanką spirytusu. Odstawić na tydzień, wycisnąć przez gazę. Pić 3-5 razy dziennie po 20 kropli. 
Napar- 3 ząbki czosnku posiekać drobno, zalać szklanką gorącego mleka. Pić codziennie rano przez 3 tygodnie w przelekłych schorzeniach układu oddechowego lub jako kuracja wzmacniająca.
Lewatywa z czosnku (przeciw robakom jelitowym)- nalewki czosnkowej łyżeczkę do herbaty zalać szklanką letniej wody. Robić lewatywy na noc przez 3-4 dni.

3.Czarny bez
Działanie i zastosowanie.

Ma działanie przeciwgorączkowe, ściągające, napotne, moczopędne, napotne. Idealny na grypę, zapalenie gardła, angine. Pomocny w schorzeniach nerek, pęcherza, reumatuźmie, w zaburzeniach przemiany materii, przemowy pokarmowego.
Zewnętrznie stosowany w postaci okładów i przemywań na wypryski, stany zapalne skóry, oparzenia oraz w zapaleniu spojówek.
Podczas biegunki zaleca się żucie suszonych jagód. 
Napar z kwiatów- łyżeczkę stołową kwiatów bzu zalać szklanką wrzącej wody. Trzymać pod przykryciem 15 minut. Odcedzić. Pić 3-4 razy dziennie po szklance naparu.
Odwar z korzeni- 3-5 łyżek stołowych korzeni bzu czarnego zalać szklanką zimnej wody i zagotować. Przykładać jako kompresy. 

4. Podbiał pospolity
Działanie i zastosowanie.

Podbiał działa wykrztuśnie, osłaniająco, rozkurczowo, łagodzi napady kaszlu. Stosować przy nieżycie oskrzeli, gardła, astmie, chorobach nerek, pęcherza i zaburzeniach miesiączkowania.
Wdychanie dymu palących się liści podbiału pomaga na suchy i ostry kaszel. 
Napar z kwiatów- łyżkę stołową kwiatów zalać szklanką wrzątku, zostawić pod przykryciem na 10 minut, potem odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po szklance płynu.

5. Lipa drobnolistna 
Działanie i zastosowanie.

Działa przeciwgorączkowo, napotnie, osłaniająco, przeciwskurczowo, moczopędnie, rgeguluję przemianę materii. 
Zalecana we wszystkich chorobach gorączkowych jak np. grypa, angina, astma, bronchit, a także astmę, kaszlu i reumatyzmie. 
Stosować można zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła do płukania oraz w wypadaniu włosów i nerwobólach jako kąpiele.
Napar z kwiatów- 1-2 łyżek kwiatu lipy zalać szklanką wrzątku, zostawić pod przykryciem 10 min. Odcedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki. 
Odwar do użytku zewnętrznego- 8 łyżek kwiatu lipy zalać 2 szklankami letniej wody, gotować 20 min. Odcedzić. Używać do płukania, dodawać do kąpieli. 

6. Lukrecja
Działanie i zastosowanie.

W lecznictwie używany jest korzeń. Odtruwa, ma działanie wykrztuśne, przeciwkaszlowe, moczopędne, rozkurczające. Stosowana w chorobach układu oddechowego w tym zaflegmienie płuc, chorobach układu pokarmowego, wrzodach żołądka, dwunastnicy, nadkwasocie, kolkach, zaparciach, chorobach wątroby i nerek. 
Napar z korzenia- łyżkę korzenia lukrecji zalać szklanką wrzątku, zostawić pod przykryciem na 20 min. Pić 3- 5 razy dziennie po łyżce stołowej. 

7. Dzika róża
Działanie i zastosowanie
Duża zawartość Wit c oraz posiada witaminy A, B1, B2, E, K. Działa przeciwzapalnie, ściągająco, moczopędnie, zółciopędnie.
Wzmacnia odporność. Stosujemy we wszystkich chorobach z niedoborem Wit C jak gliniec, bezsenność, nerwowość. Idealna podczas leczenia grypy. W schorzeniach nerek, wątroby.
Napar z owoców. Łyżkę owoców zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem 5 minut i odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po szklance płynu. 
Macerat z owoców- owoców 50 dkg i cukru 25 dkg zalać lustrem wódki, pozostawić w ciepłym miejscu. Po tygodniu zlać i przecedzić. Pić 2 razy dziennie po kieliszku. 

Przed zastosowaniem kuracji warto udać się o porade do lekarza.

To tylko część ogroma cennych roślin. 

Drogi czytelniku a Ty co posiadasz w swojej naturalnej apteczce? Podziel się tym z nami w komentarzu. 

Dużo zdrowia! 

Źródło: Dr B. Kuźnicka, Mgr M. Dziak “Zioła lecznicze” Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich

Exit mobile version