Czy zbliża sie krach?

 Amerykański Bank Centralny sięga po finansową broń atomową w celu wsparcia gospodarki. Jest to decyzja historyczna. Dziś w nocy:

✅ obniżono stopy procentowe o cały punkt procentowy do zera… (dokładnie 0-0,25%), stopy te determinują m.in. koszt kredytu. Im niższa stopa, tym tańszy kredyt
✅ wprowadzono potężny program skupu obligacji, dzięki czemu obniżone zostaną koszty finansowania długiem
✅ zlikwidowano rezerwę obowiązkową
✅ uwolniono bufory płynnościowe banków.

Dwa ostatnie punkty to działania uwalniają potężne środki finansowe w bilansach banków komercyjnych.

Wszystkie instrumenty mają wspierać realną gospodarkę w walce z epidemią wirusa.

🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽

Przesyłam pierwszy w polskich mediach, dokładny artykuł o decyzji.

⚫️ Dziś w nocy (w USA jeszcze była niedziela) Rezerwa Federalna sprawiła rynkom niespodziankę. Jeszcze przed zaplanowanym na środę 18 marca posiedzeniem, decydenci amerykańskiego banku centralnego zdecydowali się na gigantyczne luzowanie monetarne. Ze względu na potencjalne zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w USA, które spowodowane są epidemią koronawirusa, Fed podjął bardzo zdecydowane działania. Decyzja z 15 marca 2020 jest historyczna, zastosowano wręcz finansową broń atomową.

⚫️ Stopy procentowe

Po pierwsze została obniżona stopa funduszy federalnych z przedziału 1-1,25% do 0-0,25%. Zatem obniżka wyniosła cały punkt procentowy, zwykle zmiany stóp procentowych są wprowadzane stopniowo o 0,25 punta procentowego, więc ruch jest bardzo zdecydowany i uszczęśliwia Donalda Trumpa, który od dawna domagał się złagodzenia polityki pieniężnej Fed. Warto przypomnieć, że Rezerwa Federalna już 3 marca obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych (0,5 punta procentowego), zatem mamy do czynienia z absolutnie potężnym luzowaniem monetarnym. Jerome Powell – prezes Fed, argumentował zdecydowane działanie pogorszeniem się uwarunkowań gospodarczych w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa.

⚫️ Program skupu aktywów (QE)

Stopy procentowe to nie wszystko, co przygotował bank centralny za oceanem. Może nawet ważniejsze od drastycznego cięcia stóp procentowych jest wprowadzenie programu luzowania ilościowego – QE (ang. quantitative easing). W jego ramach Fed będzie skupował obligacje skarbowe USA oraz obligacje quasi-rządowych agencji (agency mortgage-backed securities), które wspierają finansowanie rynku nieruchomości na rynku wtórnym. Tymi podmotami są: Government National Mortgage Association (GNMA lub Ginnie Mae), Federal National Mortgage Association (FNMA lub Fannie Mae) i Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac).

Na przestrzeni nadchodzących miesięcy Fed zwiększy swoje posiadane wyżej wymienionych aktywów o co najmniej 700 miliardów USD (500 mld – obligacje USA, 200 mld – MBS). Odsetki z aktywów będą reinwestowane. Przypomnijmy, że po kryzysie finansowym z 2007-08 roku Fed wprowadził trzy serie luzowania ilościowego, które trwały od listopada 2008 roku do października 2014 roku. Poza zakończeniu luzowania Fed zgromadził na swoich bilansie 4,5 biliona aktywów.

Bank centralny USA rozszerzy operacje repo, które są warunkowym kuponem (z zastrzeżeniem odsprzedaży) aktywów od banków komercyjnych, aby zapewnić im dodatkową płynność. Są to zwykle operacje krótkoterminowe.

⚫️ Okno dyskontowe

W ramach tak zwanego okna dyskontowego (ang. the “discount window”) Fed pożycza środki bankom komercyjnym, w celu wspierania ich płynności i stabilności w tym turbulentnym czasie. Dodatkowe środki banku centralnego mają zachęcić banki, aby nie przerywały akcji kredytowej w czasie gospodarczych napięć, dlatego dzięki oknu dyskontowemu wspierane są przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe – nie tracą one dostępu kredytu.

Obniżona stopa procentowa obowiązuje od 16 marca i Fed zachęca instytucje finansowe do korzystania z okna dyskontowego w celu utrzymania akcji kredytowej dla realnej gospodarki. Finansowanie przez okno dyskontowe zostało wydłużone do 90 dni z możliwością przedłużania.

Banki komercyjne mogą również korzystać z bardzo krótkoterminowych kredytów (ang. intraday credit) w celu regulowania swojej płynności. Mogą one być zabezpieczone oraz niezabezpieczone. Dostępność takiego finansowania ułatwia regulowanie krótkoterminowej płynności banków.

⚫️ Uwolnienie buforów płynnościowych

Fed zachęca banki komercyjne, aby użyły swoich buforów płynnościowych w celu pożyczania funduszy gospodarstwom domowym i firmom, które zostały dotknięte przez epidemię koronawirusa. Począwszy od globalnego kryzysu finansowego, banki zgromadziły znaczne poziomy kapitału i płynności w odpowiedzi na wymogi regulacyjne. Największe firmy mają gromadzone aż 1,3 bln USD w kapitale zwykłym i 2,9 bln USD w wysokiej jakości płynnych aktywach. Te rezerwy powinny być przeznaczone na wsparcie realnej gospodarki w sytuacjach zagrożenia.

⚫️ Usunięcie rezerwy obowiązkowej

Fed obniżył wymagany wskaźnik rezerw obowiązkowych do 0% (obowiązuje od 26 marca). Dzięki temu tysiące instytucji finansowych nie musi już utrzymywać rezerw w banku centralnym, przez co więcej środków zostanie uwolnionych do gospodarki. Dotychczas stawka wynosiła 3% depozytów do poziomu 127,5 mln UDS (tzw. low reserve tranche, z kwotą zwolnienia na poziomie 16,9 mln USD), powyżej owej „low reserve tranche” rezerwa obowiązkowa wynosiła 10%. Podjęte działanie uwolni środki o wartości 200 miliardów dolarów.

⚫️ Swapy walutowe

W porozumieniu z bankami centralnymi: Kanady, Anglii, Japonii, Szwajcarii i Europejskim Bankiem Centralnym, Rezerwa Federalna ogłosiła skoordynowane działania w celu zapewnienia płynności międzynarodowej poprzez użycie swapów walutowych.

⚫️ Realizując swój mandat, Fed podejmuje działania w celu maksymalizacji pełnego zatrudnienia i stabilności cenowej. Inflacja znajduje się poniżej 2%, zatem Fed ma pole do działania.

W komunikacje napisano, że Rezerwa Federalna jest przygotowana do korzystania z pełnej gamy narzędzi, aby wspierać akcję kredytową dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a tym samym dążyć do pełnego zatrudnienia i stabilności cenowej (definiowanej jako inflacja na poziomie ok. 2%).

⚫️ Za przyjęciem zmian w polityce monetarnej głosowali: Jerome H. Powell, Chair; John C. Williams, Vice Chair; Michelle W. Bowman; Lael Brainard; Richard H. Clarida; Patrick Harker; Robert S. Kaplan; Neel Kashkari; and Randal K. Quarles.

Przeciw była: Loretta J. Mester, która poparła wszystke narzędzia z wyjątkiem tak głębokiego cięcia stop procentowych. Postulowała poziom 0,5-0,75%.

⚫️ W reakcji na decyzje traci dolar i światowe giełdy (decyzja została podana do wiadomości przed startem sesji w Azji). Kontrakty na SP500 również zareagowały negatywnie, ale pełną reakcję zobaczymy dopiero podczas dzisiejszej poniedziałkowej sesji, najpierw w Europie, a następnie w USA.

żródło: Wojciech Świder – profil publiczny na FB

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments