fbpx
 

Grabież w tzw. majestacie unijnego prawa.

Rafał Zaorski z Fundacji Trading Jam przestrzega przed grożbą konfiskaty częśći bankowych depozytów.
Przytacza przypadek cypryjski z 2013 r, kiedy to część depozytów zostało skonfiskowanych.
Ujawnia przecieki: rządzący rozpatrują “wariant cypryjski”.
Apeluje do przeciwdziałania wobec takich potencjalnych posunięć rządu. Ogłosił, że powstaje grupa ekspercka TJS, która ma zajmować się tym niebezpieczeństwem.
Grożba konfiskaty w majestacie prawa jest tym bardziej prawdopodobna, bo przepisy juz są gotowe.

Komentarz Czujnego:

Kryzys gospodarczy na Cyprze zaczął się od kryzysu w Grecji. Cypryjskie banki miały potężną ilośc greckich obligacji, które w momencie upadku finansowego Grecji, te greckie obligacje straciły wartość.

W 2013r. na Cyprze zawarto umowę pomiędzy międzynarodowymi instytucjami finansowymi a cypryjskim rządem. W jej wyniku obłożono nadzwyczajnym podatkiem, posiadaczy depozytów o wartości wyższej niż 100 tysięcy euro, ulokowanych w dwóch największych bankach.

Ktoś pomyśli, że dotyczyło to tylko bogaczy.

Nie do końca. Wśród poszkodowanych znalazły się m.in fundusze emerytalne pracowników państwowych spółek. Czyli taki kolejarz czy pracownik oczyszczalni będzie miał dużo mniejszą emeryturę.

Dla jasności obrazu trzeba dodać, że Cypr był rajem podatkowym, głównie dla rosyjskich oligarchów oraz spekulantów giełdowych. Także dla firm, które uciekły z innych państw przed nadmiernym opodatkowaniem. Ale zaufanie do bezpieczeństwa systemu bankowego zostało poważnie nadszarpnięte.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że instytucje finansowe przetestowały rozwiązania cypryjskie, wykorzystały to jako swoisty poligon.
Dla depozytariuszy, obywateli cypryjskich kryzys skończył się żle ale nie odbiło się to w szczególny sposób na decydentach, którzy doprowadzili do kryzysu. Nikt nie poszedł siedziec, a w kraju nie doszło do żadnych zamieszek podyktowanych wzburzeniem ograbionych ludzi.

Podstawa prawna do ewentualnego zagarnięcia depozytów to Europejska dyrektywa BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive)

Kris

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

Pacjent zero wraca zdrowy do domu

śr. mar 18 , 2020
Kolejny test potwierdził u pacjenta zero brak koronawirusa. Pacjent jest zdrowy i może wrócić dziś do domu. Był pierwszym przypadkiem w Polsce u którego 4 marca potwierdzono koronawirusa. 66 latek podróżował wtedy autobusem z Niemiec do Polski. Pierwszym objawem byla wysoka gorączka.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x