Niejasne zasady kwarantanny

Od dzisaj specjalnym rozporządzeniem Premiera na podstawie ustawy z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadzono obostrzenia dla ludzi.

Sytaucja jest niejasna. Tekst rozporzadzenia zamieszczonego na oficjalnej rządowej stronie gov.pl co kilka godzin ulega zmianie. Nie ma go też w Dzienniku Ustaw.

Co konkretnie na ten moment wiadomo:

Zostały wprowadzone ograniczenie w przemieszczaniu się.
Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.
Nie potrzeba żadnego zaświadczenia w razie ewentualnej kontroli przy przemieszczaniu się. Wystarczy zwykłe oświadczenie, że jadę do pracy czy załatwiam ważne sprawy.
Można wychodzic na spacery ale z limitem max. 2 osób ( chyba ,że jest się rodziną). Można iść pobiegać, posiedzieć z dzieckime na placu zabaw.
Obowiązuje zakaz zgromadzen publicznych, obrzedy religijny podlegają ograniczeniom. Nawet pogrzeby są zredukowane do limitu max. 5 osób!
Przejazdy komunikacją zbiorową dozwolone ale z ograniczeniami. Ograniczenie to połowa ilość siedzących w autobusie. N.p. przy 70 miejscach siedzących, może podróżować do 35 pasażerów.

Niejasne są konsekwencję. Raz spotykamy się z karą za złamanie zasad kwarantanny o wys. 5 tys złotych , w innym dokumencie jest mowa o 30 tys. złotych.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Niejasne zasady kwarantanny […]