Idzie susza. Teraz inwestujcie w pietruszkę.

Czeka nas największa susza od dekad.

W lutym tego roku minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk powiedział na na antenie Radia Puls : „Jeszcze nie możemy nic przesądzać, bo przed nami wiosna, ale takiej sytuacji, że mamy ciepłą zimę i taką ilość opadów, nie mieliśmy od lat. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć najsilniejszą suszę w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem”.

Już trwa trzeci, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Obowiązuje niemal w całym kraju.

foto z FB Michała Wosia Ministra Środowiska

Powodem suszy są zbyt małe opady. Na mapkach opublikowanych przez stronę stopsuszy.pl możemy zobaczyć, które obszary są szczególnie dotknięte (to te na biało).

Poza pożarami lasów, susza dotknie rolnictwo. Ten dział gospodarki konsumuje ogromne ilości wody. Przełoży się to na wzrost cen płodów rolnych. Pamiętacie z zeszłego roku niebotyczne, ceny za sezonowe warzywa? N.p. pietruszka po 26 zł. Teraz w zimie na targu można ją nabyć po ok.5 zł.

Do tego doszły w zeszłym roku czasowe ograniczenia w dostawach wody do gospodarstw domowych. Dotknęło to prawie 350 gmin na niecałe 2500 w Polsce, czyli ok 15 %.

Ale w tym roku ma być gorzej 🙁

Zapnijcie pasy. Obok psychozy wokół koronawirusa, realnego kryzysu gospodarczego czekają nas jeszcze dotkliwe skutki suszy.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments