Prawda o pogromie kieleckim- wspomnienia Jana Olszewskiego

W książce pt.: ” Ta historia wciąż trwa” o Janie Olszewskim napisana przez Justynę Błażejowską, zawarty jest bardzo interesujący fragment, nowa wersja  wydarzeń o “pogromie kieleckim”.

Według Wikipedii “Pogrom kielecki”  – seria napadów na ludność żydowską, jaka miała miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach. Pogromu dokonali mieszkańcy Kielc oraz żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej.

Natomiast Jan Olszewski przytacza w swoich wspomnieniach 10 dniową wizytę w Kielcach w latach 50-tych. Sprawa “pogromu kieleckiego” z 1946 r. była w społeczności kieleckiej wciąż żywa, szczególnie wśród ludzi o akademickiej przeszłości. Dla kielczan było rzeczą oczywistą, że “pogromu” dokonała “bezpieka” i inspirowała do niej ludność cywilną, chrześcijańską w celach politycznych.

W Kielcach, w tym czasie, nie mogło dojść do żadnych spontanicznych, nie kontrolowanych wystąpień ludności. W mieście panował terror, było świeżo, po głośnej akcji napadu na Urząd Bezpieczeństwa i uwolnieniu więźniów przez partyzantów „ Szarego”. Do miasta zjechały nowe oddziały Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz radzieckiego NKWD i smiersza.

Jak opowiadali znajomi Jana Olszewskiego, pochodzący z kieleckich środowisk akademickich „pogromu” dokonywali jacyś ludzie ubrani w mundury. Chodzili po mieszkaniach i przy pomocy cywilów, przez kilka godzin dokonywali bili i zabijali Żydów.

W bloku 4 lipca 1946 r. przy ul. Planty 7/9. zamieszkiwali rzeczywiście Żydzi, którzy ocaleli z holokaustu. Co ciekawe jedna z klatek domu była zamieszkiwana przez żydowskich aparatczyków. Ci byli nie ruszani przez mundurowych.

W wyniku wydarzeń kieleckich śmierć poniosły 42 osoby, a ponad 40 zostało rannych.

Szef lokalnego UB Władysław Spychaj – Sobczyński objął swoje obowiązki krótko przed „pogromem”. Jego kariera  po “wydarzeniach kieleckich” nie ucierpiała, wciąż był zaufanym towarzyszem obejmującym kierownicze stanowiska.

Jan Olszewski uważał, że wybuch pogromu kieleckiego został celowo zainspirowany przez Urząd Bezpieczeństwa, aby odwrócić uwagę opinii zagranicznej od ordynarnie sfałszowanego referendum z 30 czerwca.

 

Jan Ferdynand Olszewski (1930-2019) – polski polityk, adwokat i publicysta. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL, wolnomularz, premier w latach 1991-1992.

 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments