Uznanie ojcostwa jest możliwe przed urodzeniem dziecka

Oświadczenie o uznaniu ojcostwa może być złożone jeszcze przed urodzeniem się dziecka, w czasie trwania ciąży. Wymagane dokumenty. Podstawy prawne. Gdzie i w jakim celu warto to zrobić.

Aby dokonać tej czynności należy mieć przy sobie dokumenty:

 • Dowody osobiste lub paszporty obojga rodziców
 • Zaświadczenie lekarskie lub karta ciąży

Uznanie dziecka poczętego lecz nienarodzonego:

Oświadczenie o uznaniu ojcostwa może być złożone jeszcze przed urodzeniem się dziecka, w czasie trwania ciąży. Rodzice dziecka muszą złożyć takie oświadczenie osobiście przed kierownikiem USC w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego, tj.:

 • 1) ojciec dziecka składa oświadczenie o uznaniu ojcostwa dziecka
 • 2) matka dziecka potwierdza, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który uznał jego ojcostwo*
  *Jeżeli dziecko urodziło się w trwającym małżeństwie, albo przed upływem 300 dni od jego ustania, unieważnienia albo sądowej separacji – domniemywa się, że dziecko pochodzi od męża matki.
 • Osoba, która ukończyła lat 16 a nie ukończyła lat 18 oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa może złożyć tylko przed sądem opiekuńczym.

Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.

Rodzice dziecka, którzy w chwili urodzenia dziecka nie pozostawali w związku małżeńskim mogą w chwili jego rejestracji złożyć osobiście przed kierownikiem USC oświadczenia co do pochodzenia dziecka tj.

  • ojciec dziecka składa oświadczenie o uznaniu ojcostwa dziecka
  • matka dziecka potwierdza, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który uznał jego ojcostwo*
   *Jeżeli dziecko urodziło się w trwającym małżeństwie, albo przed upływem 300 dni od jego ustania, unieważnienia albo sądowej separacji – domniemywa się, że dziecko pochodzi od męża matki.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego najpierw wyjaśnia rodzicom co wynika z uznania ojcostwa, następnie przyjmuje oświadczenie o uznaniu ojcostwa (może go nie przyjąć kiedy jest nieprawidłowe lub gdy ma uzasadnione wątpliwości co do faktycznego ojcostwa), a na końcu sporządza protokół. Taki protokół zawiera dane matki, dane ojca oraz dane dziecka.

Miejsce złożenia dokumentów:

Oświadczenie o uznaniu ojcostwa można złożyć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego.

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.2018.2224 j.t. ze zm.)
 • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2018.2096 j.t. ze zm.)

Dlaczego warto uznać ojcostwo przed narodzeniem dziecka?

Zazwyczaj ojcostwo uznaje się już po porodzie, jednak można zrobić to wcześniej, zanim dziecko przyjdzie na świat. To dobry pomysł, bo później większość czasu na pewno pochłonie opieka nad nowym członkiem rodziny. Jest wiele powodów, dla których warto to z zrobić.

Uznanie wcześniejsze ojcostwa ma wiele zalet: 

1. Dziecko automatycznie po porodzie otrzymuje nazwisko ojca lub nazwisko łączone (ojca i matki).

2. Kiedy już po porodzie dziecko musi przejść operację lub inny zabieg medyczny i wymagana jest zgoda rodzica, ale mama nie jest w stanie jej udzielić, może to zrobić ojciec.

3. Jeśli mama po porodzie musi zostać w szpitalu nieco dłużej, nie ma problemów z tym, żeby noworodka zabrał do domu tata.

4. Mężczyzna może załatwić formalności związane z rejestracją dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie będąc formalnie ojcem nie będzie w stanie tego zrobić.

5. Zmienia się status prawny dziecka. Maluch nabywa prawa do dziedziczenia po ojcu oraz nabywa ochrony prawnej i prawa do otrzymywania środków na utrzymanie.

6. Ojciec zyskuje władzę rodzicielską nad dzieckiem.

7. W razie zgonu dziecka podczas porodu w momencie gdy ojciec ma wykupione prywatne ubezpieczenie, może ubiegać się o odszkodowanie.

 

Zobacz także 👇

https://www.czujny.pl/seks-naturalna-terapia-zdrowotna-dobroczynne-wlasciwosci/

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments