Nauka od września możliwa w trzech wariantach!

Nauka od września. Nowy rok szkoły z trzema wariantami?

Jeśli wróci obiecana stacjonarna nauka, nie będzie to szkoła, jaką uczniowie znali do tej pory. Mimo ostatnich zapewnień Ministra Edukacji i Premiera szkoły mogą już nie być takie same. Możliwe, że niektóre elementy z edukacji zdalnej z nami zostaną.

Do jakiej szkoły wrócą uczniowie i nauczyciele w nowym roku szkolnym?  Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Jędrzej Witkowski dla WP.PL powiedział o trzech opcjach nauki:

“Możemy we wrześniu wrócić do szkoły stacjonarnej, to optymistyczny scenariusz, który proponują teraz rządzący. Alternatywą byłaby szkoła hybrydowa, czyli część nauki odbywająca się zdalnie, część – w szkole. Trzecia opcja to dalsze funkcjonowanie edukacji zdalnej.”

Nauka nawet stacjonarna będzie miała zasady, które poznaliśmy w nauce zdalnej:

Na ten moment zakładamy, że będziemy wracać do szkoły, którą strukturalnie znaliśmy wcześniej, ale będziemy w niej odważniej stosowali niektóre rozwiązania z edukacji zdalnej – Jędrzej Witkowski.

Jak może wyglądać połączenie nauki stacjonarnej z zdalną?

Jędrzej Witkowski, prezes CEO, wytłumaczył:

Jeśli pójść w kierunku edukacji hybrydowej, to klasy prawdopodobnie musiałyby liczyć o połowę mniej uczniów. Przez pierwsze dwa tygodnie jedna część klasy mogłaby pracować w szkole, druga część zdalnie. Później następowałaby wymiana. Ale to wymagałoby podzielenia klas na pół, a do tego ruchu nie mamy teraz wystarczającej liczby nauczycieli”.

“Gdybyśmy wiedzieli już teraz, że od września nie ma możliwości powrotu do szkół, to być może byłaby presja, by zastanowić się, jak ewentualnie wprowadzić edukację hybrydową. Ministerstwo musi przecież zapewnić realizację konstytucyjnego prawa do edukacji wszystkim dzieciom. Na razie rząd zakłada powrót do szkół, nie mówi się więc o hybrydzie”.

“Może być też tak, że we wrześniu wrócimy do standardowej edukacji. Po miesiącu będziemy mieć kolejną falę zachorowań na koronawirusa i wtedy będzie nam ciężko wejść w hybrydę. I wrócimy do nauczania zdalnego w wersji podobnej do tego, co działo się do niedawna”.

Resort edukacji już miesiąc temu informował, że rozpoczął pracę nad stworzeniem nowych materiałów dla nauczycieli, które pomogą im na najwyższym poziomie prowadzić naukę zdalną w razie potrzeby.

Przeczytaj także 👇

https://www.czujny.pl/koniec-z-koronaterrorem-zjednoczeni-jada-na-warszawe-odwolac-pandemie/

 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments