Ocet jabłkowy nie tylko na odchudzanie 🍎
Czy znacie to powiedzenie“Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie“❓
W tym kryje się sporo prawdy bowiem owoc ten cechuje się silnym potencjałem prozdrowotnym.
Tego lata moje jabłonki obrodziły obficie😊🍎
Nie będę się długo rozwodzić na temat tego ile dobroci znajduje się w takim malutkim, nie pryskanym jabłuszku. To prawdziwa skarbnica minerałów i witamin.
Wolałabym Wam przekazać jednak konkretną i praktyczną wiedzę zamiast suchej teorii😁
Dzisiaj chciałabym Was zapoznać z octem jabłkowym…
Już w dawnych czasach używano go bowiem do pobudzenia ciśnienia krwi, oczyszczenia wątroby, ale i do leczenia przeziębienia i kaszlu.
Mówi się także, że reguluje poziom cukru we krwi oraz wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne.
Od niedawna uważa się również, że picie octu jabłkowego wpływa korzystnie na proces odchudzania. Można go stosować nie tylko wewnętrznie, pijąc, ale także zewnętrznie na ciało.
Ocet jabłkowy dostępny w sklepach, niestety często jest dość słabej jakości dlatego też lepiej wykonaj go w domu.
Ten domowy niefiltrowany zawiera – sód, potas, fluor, miedź, żelazo, fosfor, witaminy: A, E, C, P, witaminy z grupy B, bioflawonidy, pektyny oraz cenne kwasy: octowy, cytrynowy i mlekowy.
Jak zrobić ocet jabłkowy❓❓❓
Bardzo prosto…
✔️Składniki:
1 kg jabłek (bardzo dobrze sprawdzą się takie odmiany jak: papierówki, antonówki, renety-ja niestety nie wiem co urosło na moich jabłonkach, ale nadają się wyśmienicie )
1 l letniej, przegotowanej wody
5 łyżek stołowych cukru (ilość cukru zależy od smaku jabłek, jabłka słodkie wymagają mniej cukru, natomiast kwaśne więcej. Ja stosuję jedną stołową łyżkę na 250 ml wody)
✔️Wykonanie:
Jabłka dokładnie umyj, osusz i ewentualnie odkrój nadpsute miejsca. Jabłka pokrój na ćwiartki (wraz z gniazdami, jeśli są nie pryskane, natomiast zdrewniałe ogonki usuń).
Pokrojone jabłka umieść w dużym słoiku i zalej przegotowaną, letnią i osłodzoną wodą.
Słoik przykryj gazą i przymocuj gumką lub sznurkiem.
Następnie odstaw w ciemne, ciepłe miejsce. Bardzo ważne jest, aby jabłka podczas całego procesu znajdowały się pod powierzchnią wody, inaczej może pojawić się pleśń, a taki ocet nadaje się do wyrzucenia.
Najlepiej jest przycisnąć jabłka szklanką lub nie za dużym talerzem (niezbędny jest dopływ tlenu dla prawidłowego funkcjonowania bakterii octowych).
Aby zapewnić równomierny dostęp tlenu do całej powierzchni możesz raz dziennie zamieszać zawartość słoja za pomocą łyżki.
Przygotowanie zajmie Ci nie więcej niż 15 minut. Musisz wykazać się cierpliwością – fermentacja trwa od 2 do 5 tygodni.😊
Kiedy ocet jabłkowy jest gotowy❓❓❓
Fermentacja kończy się, gdy woda przestaje się pienić i nie tworzą się bąbelki. Wtedy owoce z octem przelej przez gazę do szklanych, wyparzonych butelek, aby uzyskać czysty płyn.
Prawidłowo wykonany ocet powinien mieć przyjemny zapach jabłek i słodkokwaśny smak.
Co możesz później zrobić z octem ❓
📌Z octu możesz przyrządzić sobie napój prozdrowotny. Z badań naukowych wynika, że ocet jabłkowy wzmacnia układ odpornościowy, reguluje trawienie, obniża poziom glukozy i świetnie wpływa na skórę. Możesz go pić na czczo o poranku po rozcieńczeniu (1-3 łyżeczki na szklankę wody), używać go jako składnik sosu do sałatek na przykład w połączeniu z oliwą z oliwek, dodawać do zup, risotto czy innych potraw wymagających zakwaszenia dla równowagi smaków.
📌W domowych kosmetykach ( u mnie hitem jest tonik różany właśnie na bazie z octu jabłkowego💜)
Ocet jabłkowy jest w 100% naturalny i w zasadzie nie ma wielu przeciwwskazań, żeby go spożywać lub stosować zewnętrznie. Naprawdę warto na próbę przygotować go w domu i przetestować jego działanie.
Życzę Ci powodzenia w przyrządzaniu!
PS. Rozgośćcie się w tej przestrzeni, w której znajdziecie praktyczne i sprawdzone porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. To moja pasja 🤗Zachęcam Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych! Warto💜 Gosia Natura i Ja
tinder login, tinder sign up https://tinderdatingsiteus.com/