|

Obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej – obecny stan prawny.

Drodzy czytelnicy, w odpowiedzi na liczne zapytania z Waszej strony, dotyczące maseczek i obowiązku ich noszenia w przestrzeni publicznej, załączamy artykuł radcy prawnej Anny Kubali:

1. Czy musimy przyjmować mandaty?

  1. Czy sądy orzekają karę grzywny?

Ad.1 W tej sprawie nic się nie zmieniło i nie mamy obowiązku przyjęcia mandatu za brak „maseczki”. W sytuacji, gdy policja chce nałożyć na nas grzywnę odmawiamy jej przyjęcia. Proszę też pamiętać, iż w ostatnim rozporządzeniu nie sprecyzowano czym jest maseczka (brak definicji), więc stosujemy w takiej sytuacji definicję ogólnodostępną ze słownika języka polskiego. Wymuszanie nakładania specjalistycznych i określonych rodzajowo maseczek to nielegalne prawo telewizyjne. NIE MA TAKIEGO OBOWIĄZKU! TO PROPAGANDA! Nie trzeba się do tego wymogu stosować.

Ad.2 Na podstawie poprzednich zapisów ustawy sądy nie podtrzymywały kar grzywny- mandaty nałożone do 28.11.2020, po zmianie ustawy przed zmianą rozporządzenia od 29.11.2020 do 1.12.2020 zapadł wyrok uniewinniający. Teraz pozostaje okres nałożenia mandatu po 2.12.2020 i tu niestety nie mamy jeszcze żadnego wyroku. Mam 4 sprawy już w sądach z mandatem po 2.12.2020 i jeszcze nawet ani jednego nakazu nie dostaliśmy (nie chodzi o wyroki nakazowe te zawsze są z karami), więc do otrzymania wyroku po odwołaniu następne kilka miesięcy. Według mojej oceny przepisy w dalszym ciągu nie są skonstruowane w sposób prawidłowy i jednoznaczny, a także nie budzący wątpliwości, więc wydaje się, prawdopodobne że sądy w dalszym ciągu nie będą podtrzymywały nałożonych kar. Występuje tu problematyka związana z niezgodnością z Konstytucją, ale także wynikająca z samych przepisów karnych w tym art. 116 kw. Oczywiście musimy zaczekać na pierwsze wyroki sądów. Jednak do tego czasu może warto nie przyjmować mandatu, gdyż może się okazać, że sądy dalej będą orzekać korzystanie dla ukaranych.

Czyli reasumując teraz czekamy na sądy i ich interpretację przepisów po zmianach.

Dodać od siebie możemy, iż policja ma prawo wypisać mandat. Możemy go przyjąć lub nie. Jeśli nie przyjmiemy, to sędzia zdecyduje czy za brak maseczki będziemy ukarani czy też nie.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
Maciek
3 lat temu

Art. 39. Konstytucji RP mówi:
“Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.”
Myślę, że można śmiało rozciągnąć ten przepis na nakaz noszenia maseczek, których bezpieczeństwo nie zostało dotychczas potwierdzone badaniami naukowymi. A wręcz jest wiele badań mówiących o zagrożeniach z tym związanych.