|

Paszporty szczepionkowe do końca czerwca?

27 kwietnia 2021 roku minister zdrowia Adam Niedzielski informował, iż paszporty szczepionkowe w Polsce nie są planowane. “Na razie nie przewidujemy wprowadzenia w Polsce tzw. paszportów covidowych. Nie chcemy ograniczać dostępu do powszechnych usług” – mówił Niedzielski.

Węgry składają Polsce propozycję!

Węgry złożyły państwom Grupy Wyszehradzkiej propozycję dotyczącą paszportów szczepionkowych, według której w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogliby swobodnie podróżować między krajami V4 – przekazał w jednej z mainsteamowych telewizji szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Wówczas zapytany o stanowisko polskiego rządu w sprawie paszportów covidowych premier Mateusz Morawiecki mówił pod koniec kwietnia, że “po naszej stronie ostatecznych decyzji jeszcze nie ma”. Ale zwracam uwagę na to, że to właśnie ze strony innych państw członkowskich może nastąpić bardzo jednoznaczna presja na wdrożenie pewnych rozwiązań” – odpowiedział Morawicki.

Natomiast zapytany o reakcję polskiego rządu Szijjarto odparł, że “są oni otwarci. – Uznali, że to dobry pomysł. Muszą to skonsultować z ministrami zdrowia.”

Czy Morawiecki uległ “presji ze strony innych państw”?

Premier Mateusz Morawiecki, w wypowiedzi z dnia 7 maja 2021 roku, przyznał, że jednym z głównych tematów trwającego szczytu państw UE w Portugalii jest kwestia tzw. paszportów szczepionkowych. Zaznaczył, że niektóre państwa już je wprowadzają.  “W Polsce jesteśmy u progu tej dyskusji” –  stwierdza Morawiecki.
W trakcie krótkiego spotkania z mediami premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że trwa dyskusja na temat “uwspólnotowienia” patentów szczepionkowych, tak, żeby preparaty mogły być produkowane przez różne fabryki na całym świecie. – “To my podnieśliśmy temat patentów szczepionkowych” – przypomniał szef polskiego rządu.

Paszporty coraz bliżej. Szefowa KE podaje termin.

“Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja” – powiedziała na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne (w kwestii paszportów szczepień) będzie osiągnięte do końca tego miesiąca. Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu lub obecności przeciwciał – oświadczyła szefowa KE.

Kiedy zostanie wprowadzony paszport szczepień?

“Prace techniczne i prawne trwają, tak że system powinien działać w czerwcu” – dodała przewodnicząca KE.

Teksas i Floryda mówią stanowcze “NIE” paszportom szczepionkowym.

Teksas stał się drugim stanem w USA, który zakazał wprowadzania paszportów szczepień. Taką decyzję podjęto wcześniej na Florydzie.

Gubernator Teksasu Greg Abbott ogłosił 6 kwietnia 2021 r. zakaz wydawania tzw. paszportów szczepionkowych, oświadczając, że “żadne agencje rządowe ani podmioty polityczne Teksasu nie będą mogły ich wymagać od obywateli”.

Jego oświadczenie pojawiło się kilka dni po tym, jak gubernator rządu stanu Floryda, Ron DeSantis, podpisał dekret zakazujący wydawania niekonstytucyjnych paszportów szczepionkowych.
“Teksańczycy nie powinni być zmuszani do ujawniania informacji na temat stanu zdrowia i tego, czy przyjęli szczepionkę na koronawirusa. To byłaby ingerencja w sferę wolności jednostki” – napisał w oświadczeniu Greg Abbott.

Zabronił wszystkim agencjom stanowym i lokalnym firmom wydawania paszportów szczepionkowych oraz zakazał agencjom rządowym prowadzenia interesów z prywatnymi firmami, które wymagają takich paszportów.

Czy nie takiej postawy naszych rządzących oczekujemy? Oczekujemy podejmowania decyzji zgodnych z Konstytucją RP! A wprowadzenie paszportów szczepionkowych, jest bez wątpienia działaniem sprzecznym z Polską Konstytucją!

 

 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments