|

Sobota dniem protestów w Warszawie

22 maja 2021 r w Warszawie odbyły się protesty przeciw działaniom rządu.

Ostatni Międzynarodowy Marsz o Wolność.

O godzinie 11:00 spod pałacu prezydenckiego w kierunku kancelarii premiera , ruszył przemarsz osób sprzeciwiających się obostrzeniem wprowadzanym przez rządzących oraz segregacji sanitarnej.

Na placu Trzech Krzyży pod Ministerstwem Rozwoju, protestujący zatrzymali się i mogliśmy posłuchać wypowiedzi osób uczestniczących w marszu. Wypowiadali się uczestnicy i organizatorzy marszu, m.in.:

Justyna Socha – organizatorka “Międzynarodowego Marszu o Wolność”,

Baca – inicjator akcji “Polaku dawaj z nami”,

Marek Majcher (Czujny.pl), Piotr Biedka (CHWDP.tv) i Jowita Kowszyn-Sumara (Rebel24) – reprezentanci niezależnych mediów,

Prof. KUL dr hab. Ryszard Zajączkowski – jeden z sygnatariuszy apeli NAUKOWCÓW I LEKARZY o wolną debatę o Covid-19 i obronę Polski przed interesami koncernów medycznych. Więcej na temat apelu na stronie http://apelnaukowcowilekarzy.pl/

oraz organizatorzy wielu lokalnych inicjatyw.

Protestujący przenieśli się pod kancelarię premiera. Tam również mogliśmy posłuchać przemówień uczestników.

Organizatorzy zapowiedzieli jednak, że jest to już ostatni marsz organizowany pod banderą “Międzynarodowy Marsz o Wolność”.

Policja zmienia zdanie i atakuje protestujących.

Protestujący przeszli od pałacu prezydenckiego do kancelarii premiera, ulicami Warszawy. Policja w tym czasie pilnowała bezpieczeństwa uczestników.

Jednak podczas powrotu protestujących, który miał nastąpić w takiej samej formie (przejścia ulicami), funkcjonariusze zmieni zdanie. W agresywny sposób zaczęli spychać ludzi na chodnik.

Doszło do wielu ostrych wymian zdań. Słyszeliśmy jak funkcjonariusze ubliżają protestującym. Kiedy ludzie zaczęli się rozchodzić, niewielka grupa uczestników została zamknięta w kordon. Funkcjonariusze podjęli wobec nich interwencje. Byliśmy świadkami legitymowania, wystawiania mandatów i sporządzania wniosków do sądu.

 

Majówka z TVP.

O godzinie 19:00 protestujący zebrali się pod siedzibą TVP. Były przemówienia, była muzyka i śpiew. Była też policja, której nikt na imprezę nie zaprosił. Uczestnicy majówki z TVP, byli pokojowo nastawieni, nikt nie prowokował i nie był agresywny.

W pewnej chwili w protestujących stojących na chodniku ludzi wjechał samochód marki Mercedes, niemalże w nich uderzając. Gdyby nie szybka reakcja uczestników, mogłoby się to źle skończyć. Kierowca Mercedesa, podczas swojego manewru był szeroko uśmiechnięty. Protestujący chcieli otoczyć samochód, jednak w obronie kierowcy, który stworzył poważne zagrożenie, stanęła grupa policjantów. Funkcjonariusze chronili samochód do końca aż odjechał.

Chwilę później uczestnicy odeszli spod siedziby TVP i udali się na spacer po Warszawie. Oczywiście spacer odbył się w asyście policji.

 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments