fbpx
 

Proces lekarzy oskarżonych o ludobójstwo. Zabijali zamiast leczyć.

20 sierpnia 1947 roku zakończył się jeden z procesów norymberski, proces lekarzy oskarżonych o ludobójstwo.

Na ławie oskarżonych zasiadły 23 osoby, 7 z nich otrzymało wyrok śmierci.

 

Na ławie oskarżonych zasiedli niemal wyłącznie lekarze.

Głównym oskarżonym był dr Karl Brandt lekarz przyboczny Adolfa Hitlera oraz komisarz Rzeszy do spraw zdrowia, dr Karl Gebhardt lekarz przyboczny Heinricha Himmlera i ostatni prezes hitlerowskiego Czerwonego Krzyża, Viktor Brack jeden z szefów urzędu w Kancelarii Rzeszy, dr Joachim Mrugowsky dyrektor Instytutu Higieny Waffen-SS, dr Waldemar Hoven (lekarz obozowy w Buchenwaldzie oraz Wolfram Sievers sekretarz generalny Towarzystwa Ahnenerbe.

Z powodu popełnionego samobójstwa nie oskarżono dwóch zbrodniarzy dr Ernsta Roberta Grawitza i dr Enno Lollinga.

Viktor Brack, Rudolf Brandt i Wolfram Sievers nie posiadali wykształcenia medycznego. Zostali oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości oraz o przynależność do organizacji przestępczej SS.

Wśród zarzutów było przeprowadzanie pseudomedycznych eksperymentów na więźniach obozów koncentracyjnych, które były przeprowadzane bez ich zgody. Narażając więźniów na utratę życia zdrowia.

Eksperymenty nie miały większego sensu z punktu widzenia medycznego, a ich cel był zbrodniczy.

Doszło do eutanazji chorych umysłowo i inwalidów. Akcji eksterminacji niezdolnych do pracy więźniów w obozach koncentracyjnych. Przeprowadzania i planowania sterylizacji całych narodów.

Zbrodniarze współpracowali z firmami chemicznymi w celu dostarczania gazów trujących do obozów zagłady. Odbywały się badania nad “rasami niższymi” z badaniami w celach wojskowych m. in. testowano na niewinnych ofiarach użycie gazów bojowych. 

Trybunał amerykański ogłosił wyrok 20 sierpnia 1947.

7 oskarżonych skazano na karę śmierci, 9 na karę dożywotniego lub terminowego pozbawienia wolności, 7 uniewinniono.

Wszystkie wyroki śmierci wykonano przez powieszenie 2 czerwca 1948 w więzieniu Landsberg w Bawarii.

Uzasadnienie wyroku trybunału stanowi odniesienie dla większości współczesnych regulacji prawnych dotyczących prowadzenia badań klinicznych (kodeks norymberski).

JKS

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

Pismo do pobrania.Odmowa opieki medycznej z powodu odmowy testu i nieokazania certyfikatu szczepienia.

pt. lis 5 , 2021
Coraz częstszym zjawiskiem jest odmowa udzielenia opieki medycznej w związku z odmową poddania się testowi przeciwko covid-19 oraz brakiem okazania certyfikatu szczepienia przeciw covid-19. Ochrona naszego zdrowia jest zagwarantowana przez obowiązujące przepisy prawa. Należy podkreślić, że odbywa się ona z naszych pieniędzy. Opieka medyczna świadczona przez placówkę medyczną wynika ze […]
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x