|

Jak przygotować się na długotrwały brak prądu?

W ostatnim czasie napływa coraz więcej informacji z krajów europejskich, opinii ekspertów o możliwym scenariuszu stanowiącym realne zagrożenie z poważnymi następstwami długotrwałej przerwy w dostawie prądu. Może mieć to związek z narastającym kryzysem energetycznym. Długotrwały brak prądu może nie tylko sparaliżować większość gospodarstw domowych ale i funkcjonowanie szpitali, instytucji, sklepów, stacji paliw, banków, aptek, produkcji: żywości, ubrań, leków, przemysłu, transportu, komunikacji np. pociągi, autobusy, tramwaje, komunikacji telewizyjnej, radiowej, internetowej. Brak dostępu do świeżego pokarmu ze względu na np. ewentualny brak działania chłodni. W skrócie co wymaga zasilania, raczej nie może funkcjonować bez niego.

Zastanawiamy się nie tylko nad brakiem prądu ale też gazu. Dużo osób zastanawia się czy jest możliwy konflikt zbrojny, wojna o różnym podłożu, wybuch jądrowy, użycie niebezpiecznej broni. Do jakich może dojść kataklizmów. Ograniczeń dostępu do różnego rodzaju usług. Co jeśli wystąpi brak dostaw i dostępu do: art. spożywczych, przemysłowych, pitnej wody, leków, opieki medycznej itp.

Ostatnie wydarzenia pokazały nam jak w krótką chwilę możemy stanąć w obliczu zagrożenia. Z pozoru nieprzewidywalne i mało prawdopodobne scenariusze mogą mieć jednak miejsce. Teorie spiskowe stają się praktykami i zaczynają mieć miejsce. Różnego rodzaju wcześniej przedstawiane plany wydarzeń, scenariusze są coraz bardziej prawdopodobne, odnosimy wrażenie, że spełniają się punkt po punkcie.

Wyznając zasadę lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć oraz kierując się zapotrzebowaniem na taką wiedzę powstał ten artykuł, w którym skupimy się najbardziej na przygotowaniach do długotrwałego braku prądu.

Ludzie, zwłaszcza świadomi powinni być przygotowani na każdą sytuację dla samego życia w poczuciu bezpieczeństwa ich rodziny i spokoju. Przygotowanych ludzi nic nie jest w stanie ograniczyć, sparaliżować w działaniu ponieważ ich styl życia, domostwa są samowystarczalne, zdające się na naturę.

Pomijając możliwe czy nie zagrożenie jakim może być np. długotrwały brak prądu i tak warto stworzyć sobie warunki niezależne od systemowych rozwiązań i dogodności.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie nieruchomości, która ma niezależne źródło prądu, wody, ogrzewania itp. posiada np. schron, ziemiankę i wiele innych udogodnień.

Jak się przygotować na długotrwały brak prądu?

Jeżeli nie masz niezależnego dostępu do wody zrób zapasy. Brak prądu może wiązać się również z brakiem wody. Pamiętaj aby zgromadzona woda była zdatna do picia. Zastanów się czy zapasy mają być wystarczające na tydzień, miesiąc czy rok. Są zależne od ilości członków rodziny, zwierząt w gospodarstwie domowym. Wodę przechowuj w zacienionym, chłodnym miejscu. Zapasy zużywaj na bieżąco i uzupełniaj. Jeżeli zakupisz gotową wodę źródlaną kieruj się terminem przydatności, jeżeli napełniasz ją do czystych zbiorników przechowuj do roku czasu. Możesz zaopatrzyć się dodatkowo w tabletki do uzdatniania wody, czy urządzenie do filtracji wody.

Aby mieć siłę i energię do mierzenia się z przeciwnościami warto mieć przygotowany zapas jedzenia. Robiąc zakupy na czarną godzinę warto bazować na kaloryczności posiłków, długich terminach przydatności do spożycia. Warto wybrać produkty, które można przechowywać poza lodówką, ewentualnie w “naturalnych lodówkach”. Żywność powinna dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki do życia i zdrowia. Kolejnym plusem jest żywność gotowa do spożycia bez obróbki. Kierujmy się składem, ilością zawartości np. mięsa czy ryb w konserwach i brakiem dużej ilości szkodliwych konserwantów. Weki, żywność przechowywana w szkle będzie lepsza niż w puszkach. Kompoty, gotowe dania, owoce, warzywa, dżemy, konfitury, oleje, soki, syropy, smalec, sadła, spirytus, ocet. Warto zgromadzić produkty suche, sypkie takie jak ryż, kasze, płatki owsiane, makarony, cukier, mąki, przyprawy, kakao, fasolę, groch, suszone owoce, orzechy, suche pieczywo, suchary. Warto zgromadzić miód, czekoladę, masło orzechowe, herbaty, kawę, zioła. Co do mleka łatwiej jest zrobić zapas zwykłego mleka UHT, które nie wymaga przechowywania w lodówce, dopóki nie otworzy się opakowania. Również można zakupić mleka roślinne z długim terminem ważności.
Pamiętajmy, że ze względu na termin ważności należy zużywać zapasy na bieżąco i uzupełniać.

Aby przygotować żywność bez prądu nie posiadając kuchni opalanej drewnem można skorzystać z różnego rodzaju kuchenek turystycznych nie wymagających prądu. Można w ogrodzie zrobić ognisko czy przyrządzić potrawę w kociołku. W przypadku gotowania bez prądu też mamy spory wybór.

Właściwym zakupem na wypadek braku prądu będzie agregat prądotwórczy oraz zapas naładowanych pojemnych power-banków.

Zapasy paliwa przydadzą się np. do samochodu, innych pojazdów, agregatu, sprzętów ogrodowych. Najlepsze do przechowywania są kanistry 20 l., ponieważ są małe i wygodne w obsłudze. Należy pamiętać o zachowaniu wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa. Wybrać szczelne, zamykane zbiorniki z bezpiecznego tworzywa. Składuj je z dala od ognia, w miejscach suchych i zabezpieczonych przez dużymi skokami temperatury. Najlepiej na bieżąco zużywać paliwo i uzupełniać zapasy. Paliwo można przechowywać przez rok czasu.

Oświetlenie można wybrać na baterie standardowe i te słoneczne, lampy naftowe. Warto mieć kilka latarek, zapas baterii, specjalny bezdymny olej do lamp naftowych, knoty, świeczki, zapałki, zapalniczki.

Latem brak prądu nie spowoduje niskich temperatur w domu. Jednak zimą potrzebne będzie źródło ciepła. Jeżeli nie posiadasz kuchni opalanej drewnem, pieca kaflowego, piecyka, kominka zakup ciepłe koce, ubrania, śpiwory. W przypadku dłuższej przerwy w dostawie ciepła można przeznaczyć jedno pomieszczenie w domu do przebywania w nim i jak najlepiej je zaizolować od wewnątrz. Same wydychanie powietrza i przebywanie osób o temperaturze ciała 36,6 generuje trochę ciepła. Nie uszczelniajmy jednak kratek wentylacyjnych. Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla jest gorsze niż wychłodzenie.
Źródłem ciepła może być biokominek. Jet to rodzaj kominka, w którym zamiast tradycyjnego paliwa (drewna) stosuje się bezwonne i bezdymne paliwo w postaci płynnej lub żelowej. Dzięki temu pomieszczenie, w którym się znajduje nie musi spełniać określanych norm, nie potrzebny jest również przewód dymowy, którym odprowadzane są spaliny z tradycyjnych kominków. Wystarczy, by pomieszczenie było odpowiednio wentylowane, a biokominek usytuowany był w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych.
Jest duży wybór piecyków niewymagających energii jednak pamiętaj przy zakupie o swoim bezpieczeństwie. Jest również wiele sposobów na stworzenie prostym sposobem domowych “grzejników, piecyków” np. za pomocą ceramicznych doniczek.

Jednak zimową porą łatwiej będzie nam przechowywać żywność tzw. “lodówkową” na zewnątrz domu, w piwnicy, ziemiance.

Jeżeli chorujesz, wymagasz stosowania leków regularnie zaopatrz się w nie. Podstawowe leki mogą być przydatne gdy wiesz, że naturalne sposoby nie wystarczą bo np. ciężko jest Ci zbić temperaturę ciała.

Jeżeli chcesz korzystać z radia i jego przekaz nie będzie zakłócony możesz wybrać te na baterię.

Jeżeli chcesz mieć możliwość kontaktu możesz zakupić radio krótkofalowe. Jest możliwość ustawienia na takich radiach swojego kanału do kontaktu. Często jest wymagane zezwolenie na korzystanie, które nie jest trudno oficjalnie zdobyć. Takie radia są zazwyczaj wyposażone w latarkę i radio. Często używane podczas wędrówek górskich. Dobra antena ma zasięg nawet do 30 km. Niektórzy korzystają z odpowiednich kodów aby wiedzieć co się dzieje w okolicy. Można korzystać ze stacji ogólnopolskiej, europejskiej. Z takich urządzeń korzysta również policja, straż pożarna, pogotowie, taksówkarze, ochrona, urzędnicy i pewnie jeszcze sporo osób. Są to rzadko psujące się urządzenia. Można zrobić zapas akumulatorów.

Zamiast liczyć na elektroniczne płatności, miej gotówkę.

Warto również pomyśleć o asortymencie do samoobrony. Tam gdzie chaos, tam może nasilić się przestępczość np. na tle rabunkowym.

Warto mieć grube zasłony w oknach, które nie zdradzą, że mamy wszystko co jest potrzebne do przeżycia.

Similar Posts

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Greszczyński

…pisałem już o tym w 2018 roku na ‘fb’. 😉

Artur
2 lat temu

Nie zgadzam się na bezprawne wyłącznie prądu ani wody które są związane z zła decyzja rządzących a nie moją.. rząd jest suwerenem i ma wykonać moje decyzje.

trackback

[…] Jak przygotować się na długotrwały brak prądu? […]