|

Odpowiedź prezesa sądu żywieckiego na pytania dot. sławnego “spotkania” w sali 64.

Szczepan Krzewicki znany działacz społeczny w dniu 18 listopada 2021r. został wezwany na rozprawę za brak maseczki do Sądu Rejonowego w Żywcu. Pomylił drzwi i wszedł na salę rozpraw nr 64. Natrafił na “spotkanie”, które utrwalił na nagraniach, jedno z nich transmitował na żywo.

Nagranie w krótkim czasie rozeszło się po internecie, mediach, a nawet telewizji.

Mężczyzna był zszokowany widokiem jaki zastał w sali, internauci również.

Spotkanie w sali rozpraw 64 Sądu Rejonowego w Żywcu zostało ocenione przez odbiorców jako “impreza”. Spora liczba osób siedziała przy złączonych stołach, na których był poczęstunek. Mężczyzna zwrócił uwagę na brak masek i dystansu. Nie było by w tym nic rażącego gdyby nie fakt, że do tego samego budynku są wzywane osoby na rozprawy z powodu “braku maseczek”. Mężczyzna obserwując sytuację stwierdził, że spotkanie sprawia wrażenie “prywatnej imprezy”. Na sali była widoczna również gitara.

“Spotkanie” zaczęło odbywać się jeszcze w godzinach pracy sądu.

Mężczyzna wezwał policję. Jak widać na nagraniu funkcjonariusze policji nie weszli na “spotkanie”. Polecono autorowi nagrania aby złożył zawiadomienie w tej sprawie wraz z nagraniem. Policjanci nakazali mężczyźnie, aby opuścił budynek sądu.

Internauci nie kryli swojego niezadowolenia dotyczącego zachowania funkcjonariuszy.

Komenda Powiatowa Policji w Żywcu wydała komunikat potwierdzający zgłoszenie 18 listopada 2021 r. przed godziną 15.00. Zgłoszenie dotyczyło nieprawidłowości, do jakich miało dojść w Sądzie Rejonowym w Żywcu, a które miały dotyczyć niestosowania się do “obowiązujących przepisów” dotyczących noszenia maseczek. W sprawie prowadzone są czynności, mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz ustalenie czy doszło do naruszenia prawa.

Komenda Powiatowa w Żywcu stwierdziła również, że nagranie nie przedstawia całości przebiegu interwencji. Policjanci przeprowadzili interwencję i zebrali informacje, dzięki którym prowadzone jest postępowanie wyjaśniające. Fakt przeprowadzenia interwencji został odnotowany w policyjnych systemach. Jednocześnie poinformowano, że “w celu wyjaśnienia sprawy oraz rozwiania wątpliwości, co do samej interwencji Komendant Powiatowy Policji w Żywcu, polecił wdrożyć przeprowadzenie czynności wyjaśniających dotyczących przebiegu interwencji”.

Prezes Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, jaki i prezes Sądu Rejonowego w Żywcu, wszczęli postępowania wyjaśniające w tej sprawie.

Szczepan Krzewicki poinformował, na swoim profilu Facebook, że zostało w tej sprawie złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury, BSW, CBŚ, zażalenie do prokuratury rejonowej w Żywcu, wniosek o uchylenie immunitetu do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz wniosek o przyłączenie się do sprawy do CBŚ, CBA, ABW.

Portal REBEL24 wystosował dnia 21 listopada 2021 r. wniosek o udzielenie informacji w trybie dostępu do informacji publicznej do prezesa Sądu Rejonowego w Żywcu.

W dniu 1 grudnia 2021 r. na skrzynkę e-mail portalu przyszła odpowiedź od prezesa Sądu.

Portal wnioskował o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jaki miało charakter i czego dotyczyło spotkanie widoczne na nagraniu w sali 64 oraz jakiego wydziału dotyczyło?
2. Czy w spotkaniu brali udział pracownicy Sądu?
3. Czy mężczyzna z gitarą tego dnia poruszający się po terenie Sądu oraz uczestniczący w spotkaniu jest pracownikiem Sądu?
4. Dlaczego uczestnicy spotkania nie mieli zasłoniętych ust i nosa?
5. Z jakich funduszy/ budżetu został zakupiony poczęstunek widoczny na stołach?
6. Czy podczas spotkania były śpiewane piosenki związane z jakąś uroczystością i były składane życzenia, jeśli tak to z jakiej okazji?
7. Czy został zabezpieczony monitoring z dnia zdarzenia?
8. Wnoszę o udostępnienie treści zarządzenia (nr 67/21) oraz wszelkich zarządzeń w sprawie wszczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie „spotkania na sali rozpraw”

Odpowiedź:

 

 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

czyli nie ma sprawy, wszystko jest OK. Dziękujemy za pracę naszym łaskawcom dla dobra nas wszystkich. Sąd to jednak miejsce godne czci.

Michał
Michał
2 lat temu

Może nie jestem biegły z zakresu prawa ale wszystko nie zostało pisemnie wyjaśnione a konkretnie co robił gość z gitarą na “zebraniu” czy “naradzie”. ?

Brawo Panie Marku za stalowe nerwy i prace wykonaną dla nas !

adam
adam
2 lat temu

Z życia szkoły, Z życia sądu. Jak jest to wydarzenie odnotowane ?