Komisja Europejska dopuściła do obrotu kolejną szczepionkę przeciw covid-19

W poniedziałek (20.12.2021r.) szefowa Komisji Ursula von der Leyen poinformowała o dopuszczeniu do obrotu kolejnej szczepionki przeciw covid-19.
Komisja Europejska dopuściła do obrotu szczepionkę Novavax.
Novavax jest piątym preparatem, którym będą mogli szczepić się obywatele UE.
Poprzednie szczepienia były oparte na nowych technologiach, takich jak mRNA, Novavax jest uznany za klasyczny, oparty na białkach.

Preparat produkowany przez amerykańską firmę Novavax wymaga zaszczepienia dwoma dawkami. W odróżnieniu od innych szczepionek na covid-19 nie trzeba przechowywać jej w ekstremalnie niskich temperaturach.

Europejska Agencja Leków napisała w swoim komunikacie, że po dokładnej ocenie Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA stwierdził jednomyślnie, że dane dotyczące szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa oraz jakości.

Już w październiku polska firma biotechnologiczna Mabion przekazała, że zawarła wartą ok. 1,46 mld zł umowę z Novavaxem na produkcję szczepionki przeciw COVID-19.

Produkcja szczepionki w Polsce ma się rozpocząć w grudniu 2021 r.

Umowę wsparł finansowo Polski Fundusz Rozwoju.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arczi
Arczi
2 lat temu

Tak, czyli ponownie żadnych badań przez niezależne labolatoria. Ciekawe zatem czym oni okraszą ten specyfik? Grafen? Coś innego?