| | |

Międzynarodowy, pokojowy protest w Brukseli. Relacja Czujny.pl z samego centrum zamieszek.

23 stycznia 2022 roku o godz. 11:00 rozpoczął się pokojowy marsz “pokonaj nakazy” w stolicy Belgii.  Inicjatorem protestu była organizacja Europeans United posiadająca kilka oddziałów na świecie jako World Wide Demonstration.

Międzynarodowy marsz miał charakter pokojowy. Przybyli zaniepokojeni sytuacją covidową ludzie i przedstawiciele wielu organizacji, którzy uznali, że w Brukseli wszystko się zaczęło i tu wszystko powinno się zakończyć. Stop segregacji sanitarnej, dyskryminacji, szkodliwych restrykcji, nakazów, przymusu szczepień, łamania podstawowych praw człowieka i zabierania wolności- to główne hasła przewodnie.  

Marsz był apolityczny. Partie, organizacje ani stowarzyszenia powiązane politycznie, jeśli przybyły, to bez barw politycznych. 

Niektóre źródła informacji podają, że na ulicach Brukseli było milion ludzi. Uczestnikami byli nie tylko obywatele Belgii ale również osoby z całej Europy. Podczas marszu można było zobaczyć polskie flagi oraz zaangażowanie naszych rodaków, które było nazywane przez uczestników “Polish Power”.

Na koniec marszu były przewidziane ważne przemówienia, które zostały uniemożliwione, marsz został rozwiązany, a działania policji zostały uznane za nieadekwatne do sytuacji.

Sam organizator wydarzenia Justyna Walker napisała na swoim profilu Facebook:

“Opłacone jednostki pomogły dzisiaj w zakończeniu protestu. Wiemy już że konferencja była tak mocnym uderzeniem że nie można było dopuścić do pokojowego zgromadzenia. Nie poddajemy się . Walczymy. Uderzyliśmy tak mocno że nie można było nie odpowiedzieć. Do przodu kochani.”
Justyna Walker na swoim profilu udostępniła wiele materiałów dot. wydarzenia, w tym materiał video, na który widać policjanta podbiegającego do budynku, kopiącego w szybę, na której po sytuacji widać pęknięcie. Do nagrania umieściła komentarz:
“Że niby to protestujący wczoraj zrobili szkody….. No chyba wszyscy wiemy kto wywołał te zamieszki”
Duże siły policyjne zostały zaangażowane w rozwiązanie zgromadzenia, rozproszenie tłumu ludzi. Wobec demonstrujących użyto dużej ilości gazu, armatek wodnych, doszło do bezpośrednich siłowych starć policji z protestującymi. Spacerujący ludzie nie mogli odnaleźć się w sytuacji, gdy zaczęli stawać się ofiarami działań policyjnych. Dochodziło do popłochu ludzi, sytuacja stawała się coraz bardziej dynamiczna i niebezpieczna. 

Uczestnikom zostało uniemożliwione dalsze sprzeciwianie się covidowej strategii rządowej uderzającej w prawa i wolności człowieka, wysłuchanie mówców, którzy dla ważnego interesu społecznego mieli wziąć udział w przemówieniach.

 

Niektórzy uczestnicy zaczęli odpierać działania sił policyjnych. Doszło do zamieszek. Zostały uszkodzone budynki, pojazdy policyjne, miały miejsce palące się barykady. W kierunku funkcjonariuszy, którzy podejmowali działania rozpraszające tłum poleciały krzesła, barierki, kamienie, race i inne przedmioty. 
Zatrzymano 42 osoby w związku z wydarzeniem.

Redaktor Naczelny Marek Majcher prowadził relacje na żywo w Brukseli. Był w samym środku wydarzeń mrożących krew w żyłach. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami video, które z pewnością dzięki redakcji czujny.pl przejdą do historii:

Źródło:
Profil Facebook Justyna Wolker (4) Justyna Walker | Facebook

Fanpage czujny.pl (4) Czujny | Facebook

Similar Posts

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
SENIOR
SENIOR
2 lat temu

TERROR TRWA! GRYPA JEST CO ROKU. WIĘC TERROR SANITARNY BĘDZIE TRWAŁ PERMANENTNIE. RZĄDY WIEDZĄ, ŻE POSUNĘLI SIĘ “O JEDN MOST ZA DALEKO”.
JAK NIE KORONAGRUPUS TO CO? “WOJENKO WOJENKO CÓŻEŚ TY ZA PANI, ŻE NA TOBIE GINĄ CHŁOPCY MALOWANI”.