fbpx
 

W Polsce wprowadzono alarm ALFA-CRP. Cyberatak na Ukrainie.

Na terenie całej Polski wprowadzono stopień ALFA-CRP, który ma obowiązywać od 15 lutego 2022 r. od godz. 23:59 do 28 lutego 2022 r. do godz. 23:59.

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Państwowa Agencja Prasowa podała, że wydanie tego stopnia alarmowego ma związek z zaostrzającą się sytuacją geopolityczną i atakami cybernetycznymi na Ukrainie. Działanie ma mieć charakter prewencyjny.

Administracja publiczna ma obowiązek w tym czasie do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

W dniu 15 lutego 2022 r. wieczorem doszło do awarii oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Obrony i Sił Zbrojnych Ukrainy. Awaria dotyczy równie dwóch banków państwowych, poinformowała o tym fakcie agencja prasowa Interfax-Ukraina.

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych i Bezpieczeństwa Informacyjnego potwierdziło, że trwają ataki typu DDoS.

Internauci zauważyli, że nie mogą wejść na stronę internetową ukraińskiego Ministerstwa Obrony oraz Sił Zbrojnych Ukrainy. Klienci dwóch państwowych banków również zgłaszali zakłócenia w korzystaniu z aplikacji mobilnych, w płatnościach. 

Państwowe banki PrivatBanku i Sbierbanku wydały komunikat uspakajający swoich klientów. 

Sbierbank sprawdza systemy i podłącza dodatkowe serwery, więc niektóre z ich usług mogą być czasowo ograniczone, za utrudnienia przeprosili. Poinformowali, że ciężko pracują, aby usługi działały sprawnie dla wszystkich użytkowników.

PrivatBank napisał w swoim oświadczeniu, że: “PrivatBank rejestruje skargi klientów dotyczące zgłoszeń dezinformacyjnych o awariach banków. Informacje te są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd naszych klientów. PrivatBank działa w trybie standardowym i stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i przekazywanie prawdziwych informacji swoim klientom”.

 

JKS

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Next Post

Jeśli nie Trzepacz, to kto?

czw. lut 17 , 2022
Mainstreamowy dziennikarz Agaton Koziński głośno mówi to, co widzi każdy. Bunt na świecie narasta. To dobrze, że system serio zaczął zauważać nas, antysystem. Wspominam z rozrzewnieniem, jak w 2000 roku, gdy z tumanów kurzu i strumieni gnojówki wyłaniał się Andrzej Lepper, redaktorzy ze zjadliwym uśmieszkiem nie przyjmowali moich tekstów o […]
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x