|

Czy pionier wyścigu kosmicznego da nam wolność?

Najbogatszy człowiekiem świata wg. magazynu „Forbes” i agencji Blooomberga od 2021 roku to Elon Musk.
Jest właścicielem Tesli (produkującej samochody elektryczne) oraz firmy Space-X (wysyłającej rakiety na orbitę okołoziemską) i aktywnym użytkownikiem, a nawet influencerem Twittera.

Musk ma na swoim profilu 81mln obserwujących. Niemal każdy jego wpis wzbudza wiele emocji. Jest to też biznes dla niego. Informacje i opinie , które zamieszcza są cenotwórcze dla rynku akcji. Tak było między innymi w przypadku chwalenia Cyberpunka 2077 od CD Projektu czy wzmianki o kryptowalucie Dogecoin, której jest posiadaczem.

Wypuścił serię tweetów, w których wyraził swoje zaniepokojenie aktualnym stanem platformy społecznościowej. Stworzył ankietę, w której użytkownicy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy na Twitterze panuje wolność słowa.

Ponad 70 proc. użytkowników, którzy udzielili odpowiedzi uważa, że Twitter nie kieruje się zasadą, w której wolność słowa jest niezbędna do funkcjonowania demokracji.

Miliarder zamieścił na swoim profilu tajemniczego mema, który przedstawiał kierownictwo twittera jako stalinistów. Paraga Agrawala jako Józefa Stalina, a Jacka Dorseya jako szefa tajnej sowieckiej policji Nikołaja Jeżowa, który jest wpychany do wody.

z twittera Elon Musk

 

O cenzurze twittera, który na finiszu wyborów zablokował i uznał za kłamcę Donalda Trumpa, pisaliśmy tutaj:

Apogeum wojny informacyjnej. Zabierają nam wybór i wolność.

W końcu właściciel Tesli zastosował strategię “jak nie możesz pokonać wroga to przyłącz się do niego”.

Elon Musk kupił 9,2 proc. udziałów w platformie Twitter. Tym samym stał się największym udziałowcem w tym medium społecznościowym.

Przy okazji i jak zwykle zarobił na tej operacji jako współwłaściciel tej platformy społecznościowej. Po zakupie Elona Muskaakcje Twittera wzrosły o 27 proc., co stanowi największy wzrost wartości akcji Twittera od czasu giełdowego debiutu w 2013 roku.

Skromnie żyjący miliarder wyłamuje się ze schematu systemowego i wypowiadającego się tak samo świata oligarchów.

Poza publicznym spostrzeżeniem, ze właściciele mediów społecznościowych manipulują, ma swoje niepoprawne zdanie na inne tematy.

We wrześniu 2020 r. powiedział, że nie zaszczepi się przeciw COVID-19, uzasadniając to tym, że on i jego rodzina nie są zagrożeni. W listopadzie 2020 roku powiedział, że najprawdopodobniej miał łagodny przypadek.
Potem lekko zrewidował swój pogląd:
“Żeby było jasne, generalnie popieram szczepionki, w tym także te na covid. Nauka jest w tej kwestii jednoznaczna. W bardzo rzadkich przypadkach występuje reakcja alergiczna, ale można łatwo jej zaradzić korzystając z EpiPen”

W czasie Konwoju Wolności w Kanadzie, miliarder wsparł ich słowami na twitterze:

“Kanadyjscy kierowcy ciężarówek rządzą”.

Elon Musk w sposób nieszablonowy prowadzi swoje firmy. Jak pisze wikipedia:

“W październiku 2008 roku, po potwierdzeniu wcześniejszych doniesień, że Tesla Motors ma tylko 9 mln USD na swoich kontach, Musk zatrudnił zewnętrzne przedsiębiorstwo do przejrzenia wewnętrznych e-maili i logów z komunikatorów, a następnie zatrudnił detektywa do zebrania odcisków palców z wydruków pozostawionych przy kopiarkach w przedsiębiorstwie. W ten sposób wykrył, że pracownik Peng Zhou był źródłem przecieku o stanie majątku przedsiębiorstwa. Musk zaoferował Zhou opcję przeproszenia przedsiębiorstwa i rezygnacji ze stanowiska zamiast bycia oskarżonym. Zhou tę propozycję przyjął.”

Po tym incydencie Musk usiłował wykryć pracowników ujawniających wewnętrzne informacje przedsiębiorstwa przez wysyłanie im minimalnie zmodyfikowanych wersji okólników, chcąc sprawdzić, która wersja trafi do prasy. Plan się nie powiódł, ponieważ główny prawnik w przedsiębiorstwie, Craig Harding, wysłał swoją wersję do wszystkich pracowników, dodając do niej ostrzejsze warunki umowy poufności”.

Majątek Elona Muska rośnie po kilkadziesiąt procent rocznie. Prorokuje się, że za 5 lat będzie pierwszym bilionerem na świecie.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments