Ibrahim spływał 6 dni rzeką czasem ją popijając, a potem rozdali sobie nagrody.

W zeszłej jesieni,  kiedy nachodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki szturmowali naszą wschodnia granicę,  TVN 24 wyemitował  reportaż Katarzyny Lazzeri w programie  „Czarno na białym”.  W reportażu mieszkanka Hajnówki Katarzyna Wappa opowiadała o tym, jak pomaga migrantom na granicy. Kobieta w programie przekonywała, że jeden z przybyszów pływał w lodowatej rzece… przez sześć dni.

“Białorusini wepchnęli go do rzeki, on płynął 6 dni, to było w ubiegłym tygodniu. Płynął 6 dni w ciągu dnia w tej lodowatej wodzie, w nocy wychodził na brzeg, mokry i zmarznięty, kładł się na gołej ziemi. Nie zapalał ogniska, bo bał się że go ktoś zobaczy. Udało mu się spać maksymalnie do godziny, ze znużenia, to szedł żeby się rozgrzać w nocy, potem znowu siadał i tak to wyglądało. W tym czasie nie jadł i nie pił, wziął parę łyków wody z rzeki, ale nie chciał jej pić bo bał się że zachoruje… w momencie, gdy on tutaj gdzieś wypłynął, pojawił się dla świata w naszym regionie, kiedy mu pomogliśmy i on nas obdarzył takim zaufaniem, że kiedy potem gdzieś mieliśmy od niego feedback na dalszych etapach jego podróży, to np. dzwonił do mnie i mówił mi: “boję się”. A ja do niego: “wiem, ale jestem z tobą, wiesz o tym”

Historia, w którą trudno uwierzyć: jakiś człowiek miał płynąć w lodowatej rzece przez 6 dni, nie śpiąc, nie jedząc i nie pijąc.

Internauci nie dali wiary tej opowieści, zatem stacja TVN24 opublikowała specjalne oświadczenie, a występująca bohaterka reportażu, Katarzyna Wappa stwierdziła:

“Oświadczam, że historia Ibrahima jest historią prawdziwą. Ibrahim opowiedział mi ją osobiście.”

Dalej mieszkanka Hajnówki stwierdzała, że jej słowa zostały… „potraktowane zbyt dosłownie”. Jej zdaniem był to bowiem „pewien skrót myślowy, dotyczący trwającej sześć dni podróży, której traktem była rzeka”.

Ale ta kuriozalna historia ma dalszy ciąg:

30 sierpnia 2022 r., Fundacja Grand Press wręczyła Medale Wolności Słowa. Uroczysta gala odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Medale otrzymali  Igor Tuleya w kategorii Instytucja i Piotr Jacoń w kategorii Media. Medalami specjalnymi uhonorowano Wandę Traczyk-Stawską, Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma.

A nagrodę “Medal Wolności Słowa w kategorii Obywatel/ka” otrzymała… pani Katarzyna Wappa.

Uzasadniono to następująco: Medal Wolności Słowa otrzymała Katarzyna Wappa, “która w obliczu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej zachowała się tak, jak powinna – pomagała – czym ściągnęła na siebie złość państwa i propagandy rządowej”.

 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments