|

Skąd przybyli goście z Ukrainy.

W ramach prac eksperymentalnych Urząd Statystyczny w Rzeszowie przeprowadził w połowie maja 2022 r. badanie pilotażowe uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu działań wojennych opuścili swój kraj przez granicę polsko-ukraińską. Podstawowe informacje o badaniu oraz jego  wyniki zawarte zostały w ulotce „Badanie pilotażowe uchodźców z Ukrainy”.

Wedle badania, od rozpoczęcia działań wojennych 24 lutego do 30 kwietnia wjechało do Polski 3,3 mln osób z Ukrainy. Uwzględniając powroty-  tymczasowo zatrzymało się przynajmniej 2,2 mln osób.

Ciekawy jest rozkład geograficzny- skąd mieszkańcy Ukrainy do nas przyjechali:

Przoduje okręg lwowski, nie narażony na działania wojenne –  678 tys uchodźców, następnie kijowski 372 tys.. Dopiero potem są przygraniczne okręgi sąsiadujące z Federacją Rosyjską na których trwają regularne działania wojenne.

Na ulotce możemy tez przeczytać jaka jest struktura demograficzna uchodźców i jakiego typu potrzebowali opieki medycznej.

Zaszczepienie na Covid-19 przynajmniej jedną dawką zadeklarowało 68% badanych, z czego 75% stanowiły kobiety.

( Wedle oficjalnych danych do 27 lutego dwiema dawkami zaszczepiło się na Ukrainie tylko 15 mln obywateli, czyli 34,3 proc. populacji),

źródło: https://rzeszow.stat.gov.pl/aktualnosci/badanie-pilotazowe-uchodzcow-z-ukrainy,207,1.html

Badanie zostało przeprowadzone w pięciu punktach recepcyjnych, czyli miejscach gdzie goście z Ukrainy mogą otrzymać bezpłatnie tymczasowe zakwaterowanie, wyżywienie oraz  podstawową opiekę medyczną.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments