|

Czarny Marsz w Krakowie, 11 lipca 2023 r., w rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu

“Naszym zamiarem jest także szerzenie wiedzy na temat tej zbrodni wśród Polaków i Ukraińców, bez czego – naszym zdaniem – nie można budować dobrych relacji między naszymi narodami” powiedział Adam Hareńczyk- przewodniczący obchodów.

Adam Hareńczyk, przewodniczący obchodów.

 

Pod takim hasłem na Rynku Głównym w Krakowie odbywała się wystawa upamiętniająca ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Ukraińscy nacjonaliści w latach 1943-45 wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia.

Wystawa miała miejsce pod pomnikiem Adama Mickiewicza koło krakowskich Sukiennic. Odbywała się od czerwca do 10 lipca 2023 r. w godz. 12-14 i 19-21.

Zwieńczeniem przypominania o nierozliczonych zbrodniach nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP  był „Czarny Marsz”.

Zorganizował go i zachęcał do udziału Społeczny Komitet Obchodów 80. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej, utworzony w Krakowie.

Krakowski Czarny marsz wyruszył spod kościoła świętych Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej, gdzie wcześniej została odprawiona msza święta żałobna w intencji pomordowanych Polaków. W marszu wzięło udział około 2 tys. osób.

Uczestnicy marszu, w większości ubrani na czarno, z transparentami i flagami, w ciszy przeszli ulicą Grodzką, dalej przez Rynek Główny i ulicą Floriańską na plac Matejki. Tam złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie marsz dotarł na cmentarz Rakowicki, pod pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Tu również złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zmówiono modlitwę.

Honorowy patronat medialny nad obchodami objął Czujny.pl.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments