Bronimy naszych dzieci! Regulaminy szkół sprzeczne z konstytucją. Wideo

Spread the love

Na antenie kanału na YT “PL1 TV” został poruszany temat edukacji szkolnej w dobie koronawirusa.

Gośćmi redaktor Aldony Zaorskiej byli: pani Karolina Wołyniak – Tokarz, mama czwórki dzieci, aktywistka ruchu Zjednoczeni, pani Jowita Kowszyn – Sumara, jedna z liderek Ruchu Zjednoczeni, mama dwójki dzieci oraz Adam Mazurek organizator ogólnopolskiego strajku “Dzieci do szkół”.

Pani Karolina opowiedziała, że w jej szkole  rodzicom udało się dojść do porozumienia z dyrekcją placówki i uniknięto wprowadzania niepotrzebnych nakazów.

Pani Redaktor Zaorska spytała się liderkę ruchu Zjednoczeni jak to jest w szkołach innych. Jak wygląda to w całej Polsce? Jakie są ograniczenia?

Pani Kowszyn- Sumara powiedziała że to co mówi to nie jest jej widzimisię, tylko opinia prawników, lekarzy, naukowców.

 Przede wszystkim regulaminy szkół wprowadzone przez dyrektorów, nie są konsultowane z prawnikami. A to nie są akty prawne, w dodatku często są sprzeczne z ustawami czy nawet z konstytucją.

Co gorsza dyrektorzy, wraz ze współpracownikami przekraczając swoje uprawnienia zmuszając dzieci: do noszenia maski, częstego mierzenia temperatury na podczerwień, zamykania w izolatkach czy częstego mycia rąk środkiem nie przeznaczonym dla dzieci.

 Za egzekwowanie tych regulaminów, które łamią prawo, dyrekcja musi mieć świadomość , że może być podciągnięta do odpowiedzialności cywilnoprawnej.

Jowita Kowszyn- Sumara radzi, żeby rodzice najpierw porozmawiali z Dyrekcją lub Radą Rodziców. Dopiero wtedy, kiedy nie można dojść do porozumienia i może dojść do narażenia na utratę życia i zdrowa dzieci, wtedy należy złożyć stosowne oświadczenia.

 Adam Mazurek organizator ogólnopolskiego strajku “Dzieci do szkół” przewiduje że na przełomie października i listopada, kiedy powróci tak zwana druga fala pandemii , nauczanie w szkołach będzie znowu zdalne. A nauka zdalna wedle Adama Mazurka nie sprawdziła się.

Oto nagranie: