CISZA WYBORCZA: ile trwa, czego nie wolno robić, konsekwencje jej złamania

Spread the love

Jakie działania są złamaniem ciszy wyborczej i czym to grozi.

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się od północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno m.in. rozpowszechniać materiałów wyborczych, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszanlć przemówień, prowadzić agitacji (publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób). Emitować programów, audycji z kandydatem. W lokalu wyborczym nie mogą się również znajdować żadne symbole, znaki czy napisy, które można byłoby skojarzyć z kandydatami. Gdy zamierzamy oddać głos, nie możemy mieć na sobie ubioru lub gadżetów z hasłami, znakami wskazującymi na danego kandydata.

Złamanie ciszy wyborczej lub jej naruszenie według polskiego prawa jest konsekwencją otrzymania grzywny (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Znacznie bardziej surowo karane jest publikowanie nieoficjalnych wyników sondaży w trakcie ciszy wyborczej bądź przedwczesne ogłaszanie wyników wyborów. Wówczas grzywna może wynieść od 500 tys. zł do 1 mln zł.

O tym, czy została zlamana cisza wyborcza decydują organy ścigania i sąd.

Zobacz także 👇

Wchodząc do lokalu wyborczego nie musisz mieć maseczki i rękawiczek!

Author: JKS

3 thoughts on “CISZA WYBORCZA: ile trwa, czego nie wolno robić, konsekwencje jej złamania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *