Czy w Polsce jest  bomba jądrowa?

Czy w Polsce jest bomba jądrowa?

Spread the love

Informacja o przeniesieniu 5 bomb atomowych z tureckiej bazy Incirlik do Polski pochodzi z jednego żródła https://www.journalposts.com/usa-is-pulling-nukes-out-of-turkey/


Jak informuje Las Vegas News Magazine został ewakuowany do Niemiec, Polski i jednego z krajów bałtyckich cały arsenał amerykańskich bomb nuklearnych przechowywanych w tureckiej bazie Incirlik, w związku z pogorszeniem sytuacji w Syrii.


Warto przypomnieć, że w 2016 r. podczas puczu w Turcji, amerykańska baza w Incirliku została zablokowana przez wojska tureckie oraz zostało jej odcięte zasilenie. Turecka strona rządowa podejrzewała, że pucz został zainspirowanyu przez rząd amerykański. Turcja wciąż jest w pakcie NATO ale prowadzi niezależną politykę od USA, co mogło mieć wpływ na przeniesieniu broni jądrowej z jej terenu.


5 bomb nuklearnych to niewielkie taktyczne B61 . Mogą być przenoszone nawet , n.p. przez nasze samoloty F16. Nie muszą to być specjalnie przystosowane samoloty bombowe, które wysoko latają. Taka bomba może być zrzucona nawet na minimalnej wysokości 15 metrów przy znacznej szybkości samolotu.


Bomby miałyby trafic do bazy amerykańskiej w Powidzu w ramach ćwiczeń “Defender Europe 2020” , które już zaczęły się 28 lutego i potrwają do sierpnia tego roku.
Defender Europe 2020 to międzynarodowe ćwiczenia, organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie. Łącznie bierze w nich udział 37 tys. żołnierzy w 10 krajach.


Jak uważacie, czy bomba jądrowa na terenie Polski zwiększy nasze bezpieczeństwo?

Zagrożenia