Dwa przypadki koronawirusa w szczecińskim areszcie. Dramatyczny apel o pomoc zza krat. Władze to ukrywają!

Spread the love

Redakcja czujny.pl dotarła do dramatycznego apelu o pomoc zza krat z szczecińskiego Aresztu Śledczego. Przedstawiamy fragment “grypsu” jednego z aresztowanych:

,,Jest tutaj rozpiździel. Są 2 zakażenia. Powinni nas zwolnić, ale to ukrywają. Jak możesz to zadzwoń do jakiegoś dziennikarza. Spróbuj nagłośnić tego wirusa, bo zaraz będzie jak na tym statku. Dzwoń do TVN, dzwoń do Polsatu, bo będziemy jak na Diamond Princess.”

Od trzech dni czujny.pl podąża za tą informacją. Uzyskaliśmy jej potwierdzenie od jednego ze szczecińskich adwokatów, który jednak prosi o zachowanie anonimowości.

Czy ukrywają koronawirusowe “Puszki Pandory” ?

Odrazu zadzwoniliśmy do Aresztu Śledczego w Szczecinie. Rzecznik Prasowy aresztu mocno zesztywniał i natychmiast przekierował nas do Pani Rzecznik Prasowej Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Ppłk Elżbiety Krakowskiej.

Rozmowa czujny.pl z Rzecznikiem Prasowym Aresztu Śledczego w Szczecinie
Kopia z oficjalnej strony Służby Więziennej

Odnieśliśmy wrażenie, że Pani Rzecznik została uprzedzona o tym, że będziemy się chcieli z nią skontaktować, w czasie gdy ustalaliśmy do niej numer telefonu. Telefon stacjonarny nie odpowiadał, komórkowy również. Nawiązała się za to wymiana smsowa:

Początek wymiany smsowej z Rzecznik Prasową Dyrektora Generalnego SW: Ppłk Elżbietą Krakowską

Wysłaliśmy w związku z tym pytania drogą mailową:

W związku z wiadomością tekstową wysłaną w dniu 17 marca 2020 r. przez osobę: Rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska do redaktora Czujny.pl, zwracamy się o udzielenie informacji:
1. Ilu osadzonych jest zarażonych koronawirusem w areszcie A.Ś. Szczecin?
2. Ilu osadzonych jest podejrzanych o zarażenie koronawirusem w areszcie A.Ś. Szczecin?
3. Ilu zarażonych koronawirusem przebywa na terenie aresztów i zakładów karnych w całej Polsce?
4. Ilu z objawami koronawirusa przebywa na terenie aresztów i zakładów karnych w całej Polsce?
5. Ile testów na obecność koronawirusa zostało przekazanych do jedenostek penitencjarnych na terenie całego kraju?
6. Ilu osadzonych zostało poddanych testom?

Redakcja posiada informacje potwierdzające, że na terenie A.Ś. Szczecin są osoby zakażone.

Z Poważaniem:
Redaktor Naczelny
czujny.pl

Mimo powagi sytuacji odpowiedź nie przychodziła. W związku z tym ponowiliśmy kontakt w dniu 19 marca 2020 i znowu stacjonarny nie odpowiadał, a z telefonu komórkowego połączenia dwukrotnie zrzucono. Wróciliśmy zatem do korespondencji smsowej i doznaliśmy szoku:

Szok! Po dwóch dniach zwodzenia naszej redakcji w sprawie zagrożenia życia i zdrowia osób aresztowanych w A.Ś. Szczecinie – Pani Rzecznik Dyrektora Generalnego SW nieodpowiedziawszy na pytania czujny.pl, idzie na zwolnienie. Dodajmy, żaden komunikat SW nie odpowiada na nasze pytania.

Jak wygląda sytucja w innych jednostkach?

O ukrywaniu informacji o ogniskach koronawirusowych w miejscach przymusowego przetrzymywania ludzi w dużych skupiskach, pisaliśmy już w poniższym artykule:

Okazuje się, że mamy do czynienia z masową dezinformacją dotyczącą zagrożenia życia i zdrowia w placówkach przymusowego przetrzymywania dużych skupisk ludzi.

Aresztowany, czyli więzień bez wyroku – potencjalnie niewinny.

W tym miejscu należy dodać, że osoby tymczasowo aresztowane, to osoby przebywające bez wyroku skazującego – potencjalnie niewinne. O pochopności stosowania w Polsce tymczasowych aresztów alarmują wszystkie organizacje zajmujące się tematem. Przez ostatnie cztery lata ilość tymczasowych aresztów wzrosła o 100% – alarmuje w swoim raporcie Fundacja Court Watch – a średnia długość aresztów wynosi 9 miesięcy, co wobec 6 miesięcy średniej unijnej, źle świadczy świadczy o naszym kraju.

Raport Fundacji Court Watch o tymczasowych aresztach w Polsce

Co na to Rzecznik Praw Obywatelskich?

Oczywiście czujny.pl skontaktował się również z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, które poinformowało, że od pięciu dni nie dostało odpowiedzi na monit w tej sprawie:

Bazujemy na wypowiedzi medialnej Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wójcika z ubiegłego tygodnia, że podejrzanych o zakażenie koronawirusem jest 47 osadzonych i 17 funkcjonariuszy SW w całej Polsce, lecz wciąż nie mamy oficjalnego potwierdzenia – twierdzi biuro RPO.

Na to wychodzi, że przy wprowadzaniu wszystkich obostrzeń w walce z pandemią, władze zupełnie zapomniały o dużych skupiskach ludzi przymusowo przetrzymywanych, narażając tym samym na utratę życia i zdrowia tysiące ludzi w tym funkcjonariuszy i personel tego typu placówek. Biuro RPO zgodziło się z dziennikarzem czujny.pl, że są instrumenty prawne do uratowania sytuacji, tylko należy je natychmiast wdrożyć. Jesteśmy w stałym kontakcie z Biurem RPO i będziemy czujni w tej sprawie.

Światełko w tunelu?

W ubiegłym tygodniu zapadła, być może, precedensowa decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie odmawiająca zastosowania tymczasowego aresztu w związku z zagrożeniem koronawirusem. Czy reszta sądów w Polsce pójdzie tą wytyczoną ścieżką? Czy władze się zreflektują wobec zagrożenia życia i zdrowia osadzonych, wprowadzając rozwiązania systemowe wobec osób, których pobyt w przymusowej izolacji nie jest niezbędnie konieczny?

Czekamy na interwencję władz państwowych, a internautów prosimy o masowe udostępnianie tego artykułu.

Życie tysięcy ludzi jest w Waszych rękach.