fbpx

Bankster po islandzku czyli za kratami.

  • Kris
  • 3 lutego, 2021

W globalnym kryzysie finansowym 2007-2009 tylko Islandia zachowała się inaczej niż wszyscy.

Najpierw pozwolono upaść bankom, które brały udział spekulacjach na koszt i ryzyko podatników. Następnie, w drodze referendum obywatele zdecydowali, że nie spłacą zadłużenia wobec zagranicznych banków i Islandia ogłosiła kontrolowane bankructwo.

Islandzcy sędziowie uznali, że działania miejscowych bankierów przyczyniły się do katastrofy gospodarczej kraju, a wielu obywateli wpędzono w indywidualne bankructwo.

Rozliczono w ten sposób 26 szefów i dyrektorów banków.

Kary były umiarkowane, wynosiły od 2 do 6 lat. 6 lat pozbawienia wolności to górna granica za przestępstwa finansowe w islandzkim kodeksie karnym.

Banksterzy trafili do malowniczego więzienia na lodowatym odludziu w Kviabryggja w zachodniej Islandii.

Z minimalną strażą, z łatwymi do sforsowania płotkami. Ale daleko od cywilizacji i na cyplu otoczonym oceanem.
Kviabryggja to tak naprawdę farma, na której osadzeni pracują przy owcach i koniach, a potem relaksują się grając w gry towarzyskie lub surfując w Internecie.

screen z YT

Światowy kryzys zaczął się od bankructwa Lehmann Brothers. Trzy tygodnie później  rząd Islandii ogłosił, że nie będzie próbował ratować trzech dużych banków – Kaupthing, Glitnir i Landsbankinn. Były zadłużone w sumie na 85 mld dolarów, w związków z tym – niewypłacalne. Zbankrutowane banki zostały znacjonalizowane.

Islandia ogłosiła, że nie spłaci wierzycieli i ogłosiła bankructwo. Ale jeszcze gorsze czasy dopiero nadchodziły. W ciągu dwóch lat doszło do załamania gospodarki. Skoczyło bezrobocie do 8 proc., inflacja w 2009 sięgnęła 18 proc. w skali roku. Fala bankructw firm, podwyżki podatków.

Dzięki polityce zaciskania pasa i reformom już w 2011r. Islandia wyszła na prostą. PKB w 2011 roku była na plusie o 2,1 proc., a w 2013 o 3,5 proc.

Islandczycy zrobili coś wyjątkowego w skali świata, bo jako jedyni wsadzili przestępców obracających miliardami dolarów. W każdym innym państwie bankierzy są bezkarni, ich zyski są prywatyzowane a straty upaństwawiane.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michało
Michało
10 miesięcy temu

Nie do końca się zgodzę że tylko Islandia…. Irlandia podobnie. Pozdrawiam

Kaczus
10 miesięcy temu

Mam nadzieję, że to bezprawie co u nas się dzieje tez zostanie rozliczone i ci, którzy ślepo wykonują polecenia niezgodne z prawem też zostaną przykładnie ukarani.

Pl
Pl
10 miesięcy temu

Czujny… tak trzymać. Działaj chłopie nie przestawaj👍

Wik
Wik
10 miesięcy temu

Wkrótce upadnie DeutsheBank i się zacznie…

monte
monte
10 miesięcy temu

ciekawe tematy poruszasz Czujny, tak dalej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco

Zapraszamy Ciebie do śledzenia nas na Facebooku, budujemy dużą społeczność niezależnych ludzi o poglądach wolnościowych i niezgadzających się z patologią społeczno -administracyjną w naszym Państwie.

Dołącz do grona obserwujących i bądź na bieżąco z naszymi działaniami.