fbpx
 

Wiceminister Janusz Cieszyński “uciekł” z Ministerstwa Zdrowia?

6
Spread the love

Wiceminister Janusz Cieszyński poinformował poprzez media społecznościowe o swoim odejściu z Ministerstwa Zdrowia.

Janusz Cieszyński 17 sierpnia poinformował, że odchodzi z Ministerstwa Zdrowia nie podając przyczyny tej decyzji. Czy kontrowersyjne sprawy związane z koronaświrusem mogły mieć na to wpływ? Np. zakupy sprzętu mającego służyć do walki z wirusem?

Na swoim Twitterze napisał:

Na swoim Facebook umieścił list:

Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana.
Kiedy przychodziłem na Miodową miałem wiele obaw, czy podołam zadaniom, które mi powierzono. Całościową ocenę pozostawiam innym, ale z kilku rzeczy jestem zadowolony:

Udało się, chociaż chyba nikt w to nie wierzył, uruchomić pierwsze usługi na platformie P1. Liczbę wystawionych e-recept liczy się już w setkach milionów, przyrost dzienny e-skierowań to już kilkadziesiąt tysięcy, rusza pilotaż EDM i zdarzeń medycznych. Badanie, które przeprowadziliśmy na dużej próbie pacjentów, wskazuje, że NPS z porad udzielanych przez telefon w dobie COVID-19 jest na poziomie, który osiągały prywatne przychodnie 3 lata temu. Wg. CBOS ocena systemu ochrony zdrowia rekordowo wysoka, a na fokusach badani wskazują, że rozwój e-zdrowia to coś, co realnie zmieniło sytuację pacjenta. Od pierwszego dnia pracowałem nad tym z Agnieszką Kister, której wiedza i profesjonalizm jasno oświetlały mi drogę od początku aż do końca.

Dzięki świetnej współpracy z Adamem Niedzielskim ruszyły strukturalne zmiany w NFZ. Fundusz ma najwyższe w historii badań odczyty wskaźnika zaufania i stopniowo, krok po kroku, następuje jego transformacja od środka i względem otoczenia. Wprowadziliśmy bezlimitowe finansowanie w kolejnych zakresach i kontynuowaliśmy rozpoczęty w 2016 roku proces skracania najważniejszych systemowo kolejek. Udało się też wprowadzić istotne zmiany organizacyjne – przede wszystkim pionizację struktury. Ta zmiana da swoje owoce za rok-dwa, ale silny płatnik jest warunkiem prowadzenia ambitnej polityki zdrowotnej.

Uczestniczyłem w kluczowych negocjacjach MZ z partnerami – Izbą Pielęgniarek i Położnych, reprezentującym środowisko lekarskie Porozumieniem Rezydentów, Porozumieniem Zielonogórskim, Związkiem Szpitali Powiatowych. Wiem, że ich wyniki nie są jednoznacznie oceniane, ale były zawsze prowadzone uczciwie i w atmosferze wzajemnego szacunku. Dziękuję z tego miejsca wszystkim, z którymi miałem przyjemność usiąść do stołu.

Na moich oczach zmieniło się też Ministerstwo Zdrowia. Jest tu dziś nie tylko mniej papieru i papierologii, ale przede wszystkim lepsze warunki do pracy. To z pewnością jeden z najważniejszych resortów i wszyscy jego pracownicy zasługują na to, co najlepsze. To przede wszystkim sukces Ani Goławskiej, która odpowiada za cały back-office w MZ (i wiele, wiele więcej). Zmieniły się też departamenty, które miałem przyjemność nadzorować. Wierzę, że zostawiam swoim następcom kompetentne i zgrane zespoły.

Nigdy nie otrzymałbym tej szansy, gdyby nie zaufanie którym obdarzyli mnie Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Nie byłbym też w stanie jej wykorzystać, gdyby nie ich wsparcie.

Przez cały okres pracy w Ministerstwie miałem wielkie szczęście do koleżanek i kolegów z kierownictwa. Potrafiliśmy dyskutować, spierać się, decydować, ale przede wszystkim współpracować na rzecz wspólnego celu.

Tej współpracy nie zabrakło też w relacjach z innymi resortami rządu Prawa i Sprawiedliwości. Szczególnie widać to było w ostatnich miesiącach, kiedy wszyscy byli z nami i pomagali nam zmierzyć się z epidemią. Liczę, że z wieloma z Was jeszcze będzie mi dane w przyszłości pracować.

Wszystko, co mogło wyjść lepiej składam na karb własnych słabości, ale niewątpliwie nic by się nie udało bez mojego zespołu w MZ, NFZ i Centrum e-Zdrowia. Dziękuję Wam wszystkim i każdemu z osobna.

Oprócz osób, które już wymieniłem, szczególne podziękowania wędrują do:
– Marty Gajdy, która każdego dnia układała od linijki składowe chaosu, który ja każdego dnia od nowa tworzyłem
– Aliny Budziszewskiej-Makulskiej, która niestrudzenie tłumaczyła kolejne pomysły na język ustaw i rozporządzeń
– Ani Miszczak, bo bez wahania przyjęła moje zaproszenie do współpracy przy nadzorze nad NFZ i ze swojego zadania wywiązała się doskonale
– Krzysztofa Krzyżanowskiego, za jego siłę spokoju i rzetelność w sprawach kluczowych, ale zazwyczaj mało spektakularnych
– Filipa Nowaka i Benka Waśki, bo wspólnie z Adamem stworzyli świetny zarząd NFZ, taki, z którym hasło ‘put a dent in the universe’ nie jest tylko sloganem z kubka na kawę
– Małgosi Dębskiej, na której zawsze mogłem polegać kiedy potrzebowałem osoby do zadań niemożliwych
– Pawła Maryniaka, który pomagał mi przełożyć rzeczywistość na liczby (i w drugą stronę też)
– Wiktora Rynowieckiego, za wiedzę i doświadczenie w realizacji projektów IT
– Andrzeja Sarnowskiego i Justyny Pancerow, którzy są dla mnie jak serce i rozum informatyzacji ochrony zdrowia
– Agaty Kurek-Stec i Moniki Dębkowskiej, za wsparcie w opakowywaniu tego, co robiłem w słowa i obrazy
– Janka Gesska, z którym robiliśmy tylko takie rzeczy, które wydawały się niemożliwe
– Michała Dworczyka, który dzielnie brał na swoje barki moje problemy
– Łukasza Schreibera i Jacka Sasina, bez których życzliwości wiele moich pomysłów do dziś leżałoby w szufladzie
– Bartka Wnuka, bez którego wszystko skończyłoby się szybciej, niż się zaczęło
– Tomasza Zielińskiego, który jest najbardziej zaangażowanym w rozwój e-zdrowia w Polsce wolontariuszem
– Marka Tomkowa, dzięki któremu mogłem się poczuć jak ‘za stołem’

Ostatnie miesiące, oprócz pracy takiej, jaką znałem, spędziłem także na tłumaczeniu decyzji, które podejmowałem w czasie epidemii. Nieocenione wsparcie w tym trudnym okresie, zarówno jako profesjonalista jak i kolega, dał mi w tym czasie Wojtek Andrusiewicz. Zawsze będę o tym pamiętał.”

Zobacz także 👇

Wpadka wypowiedzi. Ministerstwo Zdrowia “planuje” epidemię? VIDEO

Elwe

6 thoughts on “Wiceminister Janusz Cieszyński “uciekł” z Ministerstwa Zdrowia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Łukasz Szumowski podał się do dymisji! Złożył rezygnację!

wt Sie 18 , 2020
Spread the loveMinister Zdrowia Łukasza Szumowski podał się do dymisji. Złożył rezygnację. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski złożył rezygnację ze swojej funkcji. Dzień wcześniej zrezygnował z funkcji wiceministra Janusz Cieszyński. O tym pisaliśmy tutaj 👇 Wiceminister Janusz Cieszyński “uciekł” z Ministerstwa Zdrowia? Łukasz Szumowski poinformował, że podaje się do dymisji. „Składam rezygnację z […]
Lodówki na Ceneo.pl