“Raz kozie śmierć”- autem po kruchym lodzie na syberyjskiej rzece.

Na filmiku można zobaczyć desperacką  interwencje rosyjskiej milicji w Jakucji. Przy pierwszej próbie milicjant odbija się od drzwi pędzącego samochodu, łapie drugie auto, tylko dlatego, że koła pechowca zakopały się w śniegu.

Sceny odbywają się w Jakucji  (płn-wchodnia Rosja) nad rzeką Leną, na Syberii.

Żeby żyć na Syberii trzeba być twardzielem.  Jakuck (stolica Syberii) jest uważany za najzimniejsze miasto na ziemi, ze średnią temperaturą w całym roku: -10 st. Celsjusza. Najniższe temperatury, jakie kiedykolwiek odnotowano poza Antarktydą, występują w dorzeczu rzeki Yana, na północny wschód od Jakucji. Stolica Jakuck jest największym miastem na świecie zbudowanym na wiecznej zmarzlinie. Większość domów jest zamontowana na betonowych palach, aby nie zapadły się.

Nigdzie w Jakucji nie ma mostu na Lenie. Budowa mostu jest odkładana w czasie z powodu braku pieniędzy. Jedynym środkiem transportu, który przeprawia się przez rzekę zatłoczoną pływającym lodem, są helikoptery i wodoloty.

Ale kiedy rzeka  zamarza od końca grudnia do połowy kwietnia powstaje  lodowa droga, która łączy miasto portowe Jakuck po zachodniej stronie rzeki i Nizhny Bestyakh na wschodnim brzegu. Mówi się, że jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych dróg w kraju. Każdego roku pochłania dziesiątki ofiar.

Przez większość roku rzeka jest nieprzejezdna dla aut, z powodu  częściowo rozmrożonego lodu, który nie jest w stanie utrzymać ciężaru pojazdów.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments