fbpx
 

CISZA WYBORCZA: ile trwa, czego nie wolno robić, konsekwencje jej złamania

3

Jakie działania są złamaniem ciszy wyborczej i czym to grozi.

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się od północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno m.in. rozpowszechniać materiałów wyborczych, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszanlć przemówień, prowadzić agitacji (publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób). Emitować programów, audycji z kandydatem. W lokalu wyborczym nie mogą się również znajdować żadne symbole, znaki czy napisy, które można byłoby skojarzyć z kandydatami. Gdy zamierzamy oddać głos, nie możemy mieć na sobie ubioru lub gadżetów z hasłami, znakami wskazującymi na danego kandydata.

Złamanie ciszy wyborczej lub jej naruszenie według polskiego prawa jest konsekwencją otrzymania grzywny (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Znacznie bardziej surowo karane jest publikowanie nieoficjalnych wyników sondaży w trakcie ciszy wyborczej bądź przedwczesne ogłaszanie wyników wyborów. Wówczas grzywna może wynieść od 500 tys. zł do 1 mln zł.

O tym, czy została zlamana cisza wyborcza decydują organy ścigania i sąd.

Zobacz także 👇

Wchodząc do lokalu wyborczego nie musisz mieć maseczki i rękawiczek!

JKS

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] CISZA WYBORCZA: ile trwa, czego nie wolno robić, konsekwencje jej złamania […]

Tinder dating site
1 rok temu

tinder online , tinder date https://tinderdatingsiteus.com/

free singles phone chat

free dating site http://freedatingsiteall.com

Next Post

Wchodząc do lokalu wyborczego nie musisz mieć maseczki i rękawiczek!

sob. cze 27 , 2020
Wchodząc do lokalu wyborczego możesz, ale nie musisz mieć maseczki i rękawiczek. Zobacz informacje podane przez Główną Inspekcję Sanitarną: idąc na wybory i na terenie lokalu wyborczego, zachowaj 2 m dystansu przed wejściem do lokalu wyborczego zakryj usta i nos (przy pomocy maseczki, przyłbicy lub w inny sposób, np. przy pomocy odzieży) […]
3
0
Would love your thoughts, please comment.x