| | |

Eutanazja seniorów chorych na COVID-19? – Szwecja

Lekarze przerywają milczenie, a rodziny starszych pacjentów alarmują o sytuacji. Szwedzkie media opisują, że zamiast leczenia pacjenci otrzymują “koktajl paliatywny”!

Według statystyk w Szwecji na Covid-19 powyżej 70 lat zmarło ponad 3700 osób, z czego ponad połowa w domach opieki.

Dziennik “Dagens Nyheter” w środę opisał sytuację seniorów. Profesor geriatrii Yngve Gustafson głośno mówi o “aktywnej eutanazji”.

Profesor Yngve Ustafson podkreślił, że leczenie osób starszych chorych na Covid-19 powinno polegać na podaniu odżywczych kroplówek, leków przeciwzakrzepowych, tlenu i antybiotyków w celu wyeliminowania wtórnego zapalenia płuc. Jednak pacjentom podaje się rutynowo morfinę i midazolam, te leki hamują oddychanie. Alarmuje, że jest to aktywna eutanazja, a nawet coś gorszego.

Naukowiec dodaje, że u osób starszych, które przebywają na oddziałach intensywnej terapii o wiele rzadziej stosuje się leczenie respiratorem. Wskazuje, że osoby starsze są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem. Liczba zgonów pacjentów starszych jest znacznie wyższa. Twierdzi, że podjęto decyzję zrezygnowania z tych osób zamiast leczenia i dania szansy na przeżycie.

Lekarz i naukowiec z Uniwersytetu Karolinska w Sztokholmie wskazuje, że w skład “paliatywnego koktajlu” wchodzą środki uspokajające i przeciwbólowe tj. morfina, haldol, midazalam. Takie leczenie jest nagminnie stosowane u pacjentów z Covid-19 w szpitalach i domach opieki. Powiedział, że coraz częściej stosuje się eutanazję pod pozorem opieki paliatywnej. Taką praktykę zaleca Zarząd ds. Opieki Zdrowotnej i Pomocy Społecznej dot. postępowania z pacjentem u schyłku życia.

Krewni pacjentów najczęściej nie mają pojęcia co dzieje się z ich bliskimi. W dobie koronawirusa zgodnie z zaleceniami obowiązuje zakaz odwiedzin.

Pacjenci z Covid-19 leczeni są tak samo jak osoby nieuleczalnie chore na nowotwór. Seniorzy mający problem z niedoborem tlenu otrzymują “zastrzyk śmierci”. Gdyby pacjenci otrzymali tlenoterapie mieliby szanse na przeżycie- dodaje.

Opisana była sytuacja 81-letniego Jana Anderssona, który mieszkał w domu opieki pod Sztokholmem. Senior otrzymał “paliatywny koktajl”. Jego syn dowiedział się o tym po kilku dniach i zażądał wycofania morfiny i podania ojcu kroplówki. 81-latek dzięki interwencji syna wyzdrowiał.


Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Eutanazja seniorów chorych na COVID-19? – Szwecja […]