|

Wiceminister Janusz Cieszyński “uciekł” z Ministerstwa Zdrowia?

Wiceminister Janusz Cieszyński poinformował poprzez media społecznościowe o swoim odejściu z Ministerstwa Zdrowia.

Janusz Cieszyński 17 sierpnia poinformował, że odchodzi z Ministerstwa Zdrowia nie podając przyczyny tej decyzji. Czy kontrowersyjne sprawy związane z koronaświrusem mogły mieć na to wpływ? Np. zakupy sprzętu mającego służyć do walki z wirusem?

Na swoim Twitterze napisał:

Na swoim Facebook umieścił list:

Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana.
Kiedy przychodziłem na Miodową miałem wiele obaw, czy podołam zadaniom, które mi powierzono. Całościową ocenę pozostawiam innym, ale z kilku rzeczy jestem zadowolony:

Udało się, chociaż chyba nikt w to nie wierzył, uruchomić pierwsze usługi na platformie P1. Liczbę wystawionych e-recept liczy się już w setkach milionów, przyrost dzienny e-skierowań to już kilkadziesiąt tysięcy, rusza pilotaż EDM i zdarzeń medycznych. Badanie, które przeprowadziliśmy na dużej próbie pacjentów, wskazuje, że NPS z porad udzielanych przez telefon w dobie COVID-19 jest na poziomie, który osiągały prywatne przychodnie 3 lata temu. Wg. CBOS ocena systemu ochrony zdrowia rekordowo wysoka, a na fokusach badani wskazują, że rozwój e-zdrowia to coś, co realnie zmieniło sytuację pacjenta. Od pierwszego dnia pracowałem nad tym z Agnieszką Kister, której wiedza i profesjonalizm jasno oświetlały mi drogę od początku aż do końca.

Dzięki świetnej współpracy z Adamem Niedzielskim ruszyły strukturalne zmiany w NFZ. Fundusz ma najwyższe w historii badań odczyty wskaźnika zaufania i stopniowo, krok po kroku, następuje jego transformacja od środka i względem otoczenia. Wprowadziliśmy bezlimitowe finansowanie w kolejnych zakresach i kontynuowaliśmy rozpoczęty w 2016 roku proces skracania najważniejszych systemowo kolejek. Udało się też wprowadzić istotne zmiany organizacyjne – przede wszystkim pionizację struktury. Ta zmiana da swoje owoce za rok-dwa, ale silny płatnik jest warunkiem prowadzenia ambitnej polityki zdrowotnej.

Uczestniczyłem w kluczowych negocjacjach MZ z partnerami – Izbą Pielęgniarek i Położnych, reprezentującym środowisko lekarskie Porozumieniem Rezydentów, Porozumieniem Zielonogórskim, Związkiem Szpitali Powiatowych. Wiem, że ich wyniki nie są jednoznacznie oceniane, ale były zawsze prowadzone uczciwie i w atmosferze wzajemnego szacunku. Dziękuję z tego miejsca wszystkim, z którymi miałem przyjemność usiąść do stołu.

Na moich oczach zmieniło się też Ministerstwo Zdrowia. Jest tu dziś nie tylko mniej papieru i papierologii, ale przede wszystkim lepsze warunki do pracy. To z pewnością jeden z najważniejszych resortów i wszyscy jego pracownicy zasługują na to, co najlepsze. To przede wszystkim sukces Ani Goławskiej, która odpowiada za cały back-office w MZ (i wiele, wiele więcej). Zmieniły się też departamenty, które miałem przyjemność nadzorować. Wierzę, że zostawiam swoim następcom kompetentne i zgrane zespoły.

Nigdy nie otrzymałbym tej szansy, gdyby nie zaufanie którym obdarzyli mnie Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Nie byłbym też w stanie jej wykorzystać, gdyby nie ich wsparcie.

Przez cały okres pracy w Ministerstwie miałem wielkie szczęście do koleżanek i kolegów z kierownictwa. Potrafiliśmy dyskutować, spierać się, decydować, ale przede wszystkim współpracować na rzecz wspólnego celu.

Tej współpracy nie zabrakło też w relacjach z innymi resortami rządu Prawa i Sprawiedliwości. Szczególnie widać to było w ostatnich miesiącach, kiedy wszyscy byli z nami i pomagali nam zmierzyć się z epidemią. Liczę, że z wieloma z Was jeszcze będzie mi dane w przyszłości pracować.

Wszystko, co mogło wyjść lepiej składam na karb własnych słabości, ale niewątpliwie nic by się nie udało bez mojego zespołu w MZ, NFZ i Centrum e-Zdrowia. Dziękuję Wam wszystkim i każdemu z osobna.

Oprócz osób, które już wymieniłem, szczególne podziękowania wędrują do:
– Marty Gajdy, która każdego dnia układała od linijki składowe chaosu, który ja każdego dnia od nowa tworzyłem
– Aliny Budziszewskiej-Makulskiej, która niestrudzenie tłumaczyła kolejne pomysły na język ustaw i rozporządzeń
– Ani Miszczak, bo bez wahania przyjęła moje zaproszenie do współpracy przy nadzorze nad NFZ i ze swojego zadania wywiązała się doskonale
– Krzysztofa Krzyżanowskiego, za jego siłę spokoju i rzetelność w sprawach kluczowych, ale zazwyczaj mało spektakularnych
– Filipa Nowaka i Benka Waśki, bo wspólnie z Adamem stworzyli świetny zarząd NFZ, taki, z którym hasło ‘put a dent in the universe’ nie jest tylko sloganem z kubka na kawę
– Małgosi Dębskiej, na której zawsze mogłem polegać kiedy potrzebowałem osoby do zadań niemożliwych
– Pawła Maryniaka, który pomagał mi przełożyć rzeczywistość na liczby (i w drugą stronę też)
– Wiktora Rynowieckiego, za wiedzę i doświadczenie w realizacji projektów IT
– Andrzeja Sarnowskiego i Justyny Pancerow, którzy są dla mnie jak serce i rozum informatyzacji ochrony zdrowia
– Agaty Kurek-Stec i Moniki Dębkowskiej, za wsparcie w opakowywaniu tego, co robiłem w słowa i obrazy
– Janka Gesska, z którym robiliśmy tylko takie rzeczy, które wydawały się niemożliwe
– Michała Dworczyka, który dzielnie brał na swoje barki moje problemy
– Łukasza Schreibera i Jacka Sasina, bez których życzliwości wiele moich pomysłów do dziś leżałoby w szufladzie
– Bartka Wnuka, bez którego wszystko skończyłoby się szybciej, niż się zaczęło
– Tomasza Zielińskiego, który jest najbardziej zaangażowanym w rozwój e-zdrowia w Polsce wolontariuszem
– Marka Tomkowa, dzięki któremu mogłem się poczuć jak ‘za stołem’

Ostatnie miesiące, oprócz pracy takiej, jaką znałem, spędziłem także na tłumaczeniu decyzji, które podejmowałem w czasie epidemii. Nieocenione wsparcie w tym trudnym okresie, zarówno jako profesjonalista jak i kolega, dał mi w tym czasie Wojtek Andrusiewicz. Zawsze będę o tym pamiętał.”

Zobacz także 👇

https://www.czujny.pl/wpadka-wypowiedzi-ministerstwo-zdrowia-planuje-epidemie-video/

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ปั้มไลค์

Like!! Thank you for publishing this awesome article.

ทิชชู่เปียกแอลกอฮอล์

These are actually great ideas in concerning blogging.

แผ่นกรองหน้ากากอนามัย

Thank you ever so for you article post.

เบอร์สวยมงคล

Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

SMS
SMS
3 lat temu

Very good article! We are linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.

trackback

[…] Wiceminister Janusz Cieszyński “uciekł” z Ministerstwa Zdrowia? […]