| |

Dr n. med. Izabela Pałgan- pediatra, ordynator Szpitala Powiatowego zabrała odważny głos nt. pandemii.

Dr n. med. Izabela Pałgan zabrała głos podczas wydarzenia założycielskiego inicjatywy “Polska Jest Jedna”, która odbyła się w Siemianowicach Śląskich.

Izabela Pałgan- pediatra, hematolog, onkolog, ordynator Szpitala Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu zabrała głos na temat pandemii. Mówiła m.im. o łagodnym przechorowaniu dzieci, jednym pacjencie przez półtora roku oraz szczepieniach. 

Z odwagą oznajmiła:

“Jako pediatra pracuję od dwudziestu kilku lat z dziećmi. Jestem zdruzgotana tym, co dzieje się obecnie w naszym kraju. Od półtora roku pandemii, na moim oddziale pediatrycznym dziecko chore na Covid-19 było jedno”

“Jestem przeciwna podawaniu tego preparatu dzieciom, ponieważ nie ma na to dostatecznych badań. Nie ma potwierdzonej skuteczności. Ryzyko jest większe niż korzyść. Zawsze powinna być korzyść większa nad ryzykiem. Zastanówmy się, jaka jest korzyść, jeżeli dzieci prawie nie chorują, albo przechodzą chorobę łagodnie. Po co podawać preparat, który może spowodować niepożądany odczyn? Mamy prawo do prawdy, a tej prawdy nie ma, ponieważ niewyjaśnione są skutki odległe w aspekcie np. płodności u dzieci. Nie wiemy, jak będzie w przyszłości, jak ten preparat może wpłynąć na płodność. Pojawiają się doniesienia w badaniach naukowych, że również może być wpływ na upośledzenie płodności. Tego nie wiemy, jest za krótki czas obserwacji, nie ma odpowiedzi na ten temat. Nie wiemy, jaki może być wpływ tego preparatu na nasz genom, na układ immunologiczny w przyszłości. Jest bardzo dużo wątpliwości. Jeżeli nikt nie bierze za to odpowiedzialności, jak możemy próbować, zalecać i wręcz za chwilę, oby do tego nie doszło, nakazywać szczepić dzieci? Rodzice powinni mieć prawo do rzetelnej informacji, żeby świadomie podjąć decyzję”

“Nie mówię, że dzieci nie chorują na Covid-19, bo w innych szpitalach, większych, wojewódzkich czy w szpitalu zakaźnym, bywają. Mam kolegów i koleżanki pediatrów. Dzieci chorują, ale bardzo łagodnie i bardzo rzadko”

Pani ordynator wzięła również udział w debacie po zabraniu głosu przez mówców. 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments