| |

Wyliczamy benefity dla Ukraińców w Polsce.

Sejm uchwalił w środę specjalną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 r., będą mogli w prostym trybie  otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Pomoc to:

– Prosty tryb podjęcia pracy i dostęp po publicznej opieki zdrowotnej.
– Bezpłatna kontynuacja nauki w szkołach i na uczelniach.
– Prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego ( 500 +, zasiłki i dodatki).
– Jednorazowa pomoc finansowa – 300 zł  (na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe).
– Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego ( na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko).
– Dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka m.in. w żłobku.

Dodatkowo

– Obywatelowi Ukrainy w Polsce, którego członek rodziny powrócił na terytorium Ukrainy w związku z trwającymi tam działaniami wojennymi, mogą być przyznawane także świadczenia na zasadach i w trybie ustawy o pomocy społecznej.
– Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą być przeznaczane na działania kierowane do niepełnosprawnych ukraińskich uchodźców w Polsce.
– Minister cyfryzacji może kupić z sprzętu komputerowego dla gmin, udzielających pomocy obywatelom Ukrainy,
– Ukraińcy mogą wykonywać fotografie za darmo do dokumentów.

Jest ustanawiana instytucja opiekuna tymczasowego, reprezentującego małoletniego obywatela Ukrainy, który pozostał bez opieki osób dorosłych.
Opiekun tymczasowy to osoba, która będzie sprawowała faktyczną opiekę nad dzieckiem i będzie mogła je reprezentować – zapisać do szkoły, pójść do lekarza czy pobrać świadczenia przysługujące dziecku. Opiekun tymczasowy sprawuje też pieczę nad jego majątkiem.

Osoby fizyczne  i podmioty, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną wypłacane będą świadczenia pieniężne w kwocie 40 zł dziennie, czyli ok 1200 zł miesięcznie. Świadczenia będą wypłacane maksymalnie przez 60 dni. Ale tylko tym, którzy maja podpisane umowy z samorządami.

Czyli cała rzesza Polaków, którzy w odruchu współczucia udzieliła schronienia z dobrego serca, zanim powstały regulacje- nie dostaną rekompensaty.

W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie specjalny fundusz, z którego finansowana ma być pomoc na rzecz Ukrainy. Utworzona też zostanie rezerwy celowa w budżecie

Teraz ustawa trafi do Senatu

Komentarz redakcji.

Ustawa dzieli Ukraińców na dwie kategorie. Na tych, którzy przybyli przed 24 lutym, i na tych będących na specjalnych warunkach specustawy, czyli z przywilejami. Ukraińcy, którzy przybyli przed 24 lutym podlegają rygorystycznym przepisom – muszą legalizować pobyt, starać się o pozwolenia na naukę czy pracę, dostęp do świadczeń socjalnych jest ograniczona, ich tożsamość jest skrupulatnie sprawdzana, 

Redaktorzy Czujnego na własne oczy zobaczyli, że ruch jest nie tylko od granicy ukraińskiej w głąb Polski ale też w drogę powrotną. Na Ukrainę wracają wszyscy- całe rodziny, nie tylko zdrowi ukraińscy mężczyźni, żeby walczyć o swój kraj.

Pytanie brzmi, po co kobiety z dziećmi wracają na Ukrainę? Czy może po to, żeby na nowych dokumentach, wrócić do Polski już jako uciekinier, który podlega specustawie i ma nadzwyczajne przywileje?

Liczymy na to, ze polski rząd szczególnie przyjrzy się tej sprawie i zainterweniuje.

Kolejne pytanie:

Ile to będzie kosztować i skąd weźmiemy na to pieniądze? Wzięliśmy na siebie ciężar utrzymania milionów ludzi przez 18 miesięcy.

Similar Posts

4.2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments