fbpx
 

Eutanazja seniorów chorych na COVID-19? – Szwecja

1
Spread the love

Lekarze przerywają milczenie, a rodziny starszych pacjentów alarmują o sytuacji. Szwedzkie media opisują, że zamiast leczenia pacjenci otrzymują “koktajl paliatywny”!

Według statystyk w Szwecji na Covid-19 powyżej 70 lat zmarło ponad 3700 osób, z czego ponad połowa w domach opieki.

Dziennik “Dagens Nyheter” w środę opisał sytuację seniorów. Profesor geriatrii Yngve Gustafson głośno mówi o “aktywnej eutanazji”.

Profesor Yngve Ustafson podkreślił, że leczenie osób starszych chorych na Covid-19 powinno polegać na podaniu odżywczych kroplówek, leków przeciwzakrzepowych, tlenu i antybiotyków w celu wyeliminowania wtórnego zapalenia płuc. Jednak pacjentom podaje się rutynowo morfinę i midazolam, te leki hamują oddychanie. Alarmuje, że jest to aktywna eutanazja, a nawet coś gorszego.

Naukowiec dodaje, że u osób starszych, które przebywają na oddziałach intensywnej terapii o wiele rzadziej stosuje się leczenie respiratorem. Wskazuje, że osoby starsze są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem. Liczba zgonów pacjentów starszych jest znacznie wyższa. Twierdzi, że podjęto decyzję zrezygnowania z tych osób zamiast leczenia i dania szansy na przeżycie.

Lekarz i naukowiec z Uniwersytetu Karolinska w Sztokholmie wskazuje, że w skład “paliatywnego koktajlu” wchodzą środki uspokajające i przeciwbólowe tj. morfina, haldol, midazalam. Takie leczenie jest nagminnie stosowane u pacjentów z Covid-19 w szpitalach i domach opieki. Powiedział, że coraz częściej stosuje się eutanazję pod pozorem opieki paliatywnej. Taką praktykę zaleca Zarząd ds. Opieki Zdrowotnej i Pomocy Społecznej dot. postępowania z pacjentem u schyłku życia.

Krewni pacjentów najczęściej nie mają pojęcia co dzieje się z ich bliskimi. W dobie koronawirusa zgodnie z zaleceniami obowiązuje zakaz odwiedzin.

Pacjenci z Covid-19 leczeni są tak samo jak osoby nieuleczalnie chore na nowotwór. Seniorzy mający problem z niedoborem tlenu otrzymują “zastrzyk śmierci”. Gdyby pacjenci otrzymali tlenoterapie mieliby szanse na przeżycie- dodaje.

Opisana była sytuacja 81-letniego Jana Anderssona, który mieszkał w domu opieki pod Sztokholmem. Senior otrzymał “paliatywny koktajl”. Jego syn dowiedział się o tym po kilku dniach i zażądał wycofania morfiny i podania ojcu kroplówki. 81-latek dzięki interwencji syna wyzdrowiał.


Elwe

One thought on “Eutanazja seniorów chorych na COVID-19? – Szwecja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Obrona pracowników policji. Pociągnięcie do odpowiedzialności!

czw Maj 21 , 2020
Spread the lovePolicja w sieci udostępnia informacje o liście wystosowanym przez Komendanta Głównego Policji. W liście dziękuję za stanowczą, adekwatną do sytuacji pracę policjantów wspominając o protestach i zgromadzeniach. Zapewnia wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które się temu sprzeciwaiają poprzez “hejt” wobec pracowników i ich rodzin. Na stronie Facebook Polska Policja […]
Lodówki na Ceneo.pl