Kto podpalił Reichstag?

W nocy z 27 na 28 lutego 1933 r. spłonał gmach Reichstagu ( parlamentu) w Berlinie. Prezydent Paul von Hindenburg został nakłoniony przez Adolfa Hitlera i Franza von Papena do podpisania dekretu “O ochronie narodu i państwa” który zawieszał podstawowe prawa obywatelskie zawarte w konstytucji.

Oficjalnymi podejrzanymi i skazanymi był Holender Marinus van der Lubbe bezrobotny sympatyk komunistów oraz inni komuniści, którzy akurat nie brali czynnego udziału w tym podpaleniu. Marinus van der Lubbe ponoć już poprzedniego dnia próbował podłożyć ogień w Biurze Dobroczynności w dzielnicy Neukölln, w Czerwonym Ratuszu i na Zamku Królewskim, ale przechodnie za każdym razem zdążyli powiadomić straż pożarną. 27 lutego van der Lubbe został zatrzymany w miejscu przestępstwa czyli w płonącym Reichstagu. Ponoć wszedł przez okno i podkładał ogień pakunkami węglowymi. Najpierw w biurze nazistowskiej frakcji parlamentarnej, a potem w sali plenarnej. Podpalał kotary, od których natychmiast zajęły się boazerie i meble. Zatrzymany został już po 26 minutach. Wezwano straż pożarną, ale nawet 15 sekcji nie było w stanie ugasić pożaru.

Według kontrowersyjnego brytyjskiego historyka Dawida Irwinga, jedynej osoby, której po wojnie czołowi naziści na tyle zaufali, żeby dzielić się z nią wspomnieniami i dokumentami, aparat władzy NSDAP wykorzystał podłożenie ognia przez komunistę.
Fragment dzienników opublikowanych w książce Davida Irvinga Goebbels. Mózg Trzeciej Rzeszy Goebbels:
“Hitler wezwał mnie do Kaiserhof. Wyraża się entuzjastycznie o moich [radiowych] komentarzach. Mówi, że wystąpienia w Monachium i Norymberdze również były wspaniałe […] Hitler jak zawsze cudowny […] Potem do domu, żeby pracować. Wiele pracy. o 21.00 przyszli Hitler i Auwi. Słuchaliśmy muzyki, wymienialiśmy plotki. Potem zadzwonił Hanfstaengl; powiedział, że Reichstag płonie. Cóż za wyobraźnia! Lecz okazało się to prawdą. Popędziliśmy na miejsce wraz z Hitlerem. Cały budynek w ogniu. Poszliśmy naprzód. Za nami Göring. Był tam również Papen, którego poznałem wtedy osobiście; Gmach podpalono w 30 miejscach. Ogień podłożyli komuniści. Göring wybucha wściekłością. Również Hitler szaleje z gniewu. Papen nie stracił zimnej krwi. Główna sala obrad zniszczona do szczętu. Teraz trzeba wziąć się do roboty […] Do dzieła! Hitler rozmawia z Papenem. Spotykamy się w Kaiserhof. Wszyscy rozpromienieni. Tak, to była ostatnia kropla przepełniająca puchar. Upłynęło trochę czasu. Schwytano podpalacza, 24-letniego holenderskiego komunistę”.

Z kolei eksperci od pożarnictwa wykluczaja możliwość aby jedna osoba w 15 minut była wstanie podpalić cały budynek niemieckiego parlamentu. W dodatku “podpalacz” Marinus van der Lubbe nie był w dobrym zdrowiu oraz miał problemy ze wzrokiem.

Reichstag dzisiaj.

Podpalenie Reichstagu wpisuje się schemat prowokacji, spisków prawie każdej władzy. Władza pozwala na albo sama prowokuje akty terroru aby ograniczyć prawa i wolności obywateli.

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
WWW.XMC.PL Info
3 lat temu

Rlznica miedzy niemozliwym a mozliwym lezy w ludzkiej wiarze i determinacji. Tommy Lasorda & ZeroCool… M$ Thx

Pianino Budowa
3 lat temu

Dano ci zycie, ktlre jest tylko opowiescia. Ale to juz twoja sprawa, jak ty ja opowiesz i czy umrzesz pelen dni. – Marek Hlasko

ABILIFY tablets
3 lat temu

I am also writing to make you know what a impressive encounter my friend’s girl gained reading through your web page. She learned plenty of pieces, which include what it’s like to possess an amazing helping mood to let most people smoothly know several impossible subject matter. You truly exceeded our own expectations. Thank you for offering these invaluable, safe, explanatory and even fun tips about this topic to Julie.

Ekonomia
3 lat temu

Przyjazń to milczaca nieformalna umowa miedzy dwiema osobami odznaczajacymi sie instynktem spolecznym i zaletami serca. F. Arouet Czy wiesz jaki jest Socjologiczny aspekt tej sentencji ?

best heart ischemia meds

You got a very excellent website, Gladiolus I detected it through google. https://heartischemiamed.com best heart ischemia meds