|

Szczepionki dla dzieci do końca roku?

W rozmowie z RMF FM z dnia 7 maja 2021 roku, prof. Aleksandra Zasada polska bakteriolog, dr hab. nauk medycznych, profesor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, wypowiedziała się na temat szczepień przeciw Covid-19 dla dzieci.

Prof. Zasada, zapytana przez redaktora RMF FM o to kiedy możemy się spodziewać szczepień dla dzieci kilkuletnich i młodszych, odpowiedziała:

“No, myślę, że to już będzie bardzo szybko, bo należy zwrócić uwagę na to, że już w tej chwili mamy dopuszczoną szczepionkę, która pozwala na szczepienie od szesnastego roku życia. Bo jest to szczepionka firmy Pfizer, która od początku była zarejestrowana jako szczepionka od szesnastego roku życia.
(…) Mamy ten system szczepień, zaczynamy od osób najstarszych. Natomiast taka możliwość szczepień osób po 16 roku życia już w tej chwili jest. Poza tym, jeśli chodzi o pozostałe szczepionki, wszyscy wytwórcy w tej chwili prowadzą badania nad ich bezpieczeństwem i skutecznością u dzieci. Już wiemy, że Europejska Agencja Leków analizuje wyniki badań klinicznych złożone dla szczepionki Comirnaty, firmy Pfizer, która, jeśli zostanie dopuszczona przez EMA, będzie mogła być stosowana dla dzieci od dwunastego roku życia.”

W Polsce prowadzone są badania kliniczne szczepionki Pfizera, podawanej dzieciom od szóstego miesiąca do dwunastego roku życia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że firmy Pfizer i BionTech będą prowadziły w Polsce badania w zakresie możliwości szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci wieku od 6 miesiąca do 12 roku życia.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zatwierdził możliwość przeprowadzenia w Polsce badań klinicznych. Obecnie szczepionki na COVID-19 są dopuszczone na terenie Unii Europejskiej do stosowania przez osoby powyżej 16. roku życia.Redaktor radia RMF FM, zapytał prof. Zasadę, jak długo mogą potrwać te badania – i w Polsce i w kilku innych krajach?

Zasada odpowiedziała: “Myślę, że to jest kwestia miesięcy. Dlatego, że wiemy już na badaniach klinicznych, które zostały przeprowadzone na osobach dorosłych i na szczepieniach populacyjnych, że szczepionki są bezpieczne i są skuteczne. W związku z tym, teraz to jest kwestia tylko potwierdzenia tego u dzieci i dobrania też dawki dla dzieci. Bo wiemy dobrze, że małe dzieci często dostają mniejszą dawkę szczepionki niż osoby dorosłe. Natomiast to jest kwestia, moim zdaniem, tak naprawdę kilku miesięcy, kiedy będziemy mieć wyniki kliniczne na odpowiednio dużej grupie dzieci.

Prof. Aleksandra Zasada, zapytana o to, czy szczepienie dzieci powyżej 6 m-ca życia będzie możliwe już w tym roku, odpowiedziała krótko:

“Nie wykluczałabym tego. “

Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny się szczepić?

Aleksandra Zasada nie ma wątpliwości.

Jeśli chodzi o kobiety karmiące – “Nie, nie ma tutaj przeciwwskazań żadnych w tym zakresie. Tak samo jeśli chodzi o kobiety ciężarne. Oczywiście, szczepionki nie są testowane, nie podlegają badaniom klinicznym na kobietach ciężarnych. Natomiast jeśli nie ma przeciwwskazań, stanowisko w tej chwili wszystkich grup medycznych jest takie, że kobiety, również te w ciąży i te karmiące, mogą być szczepione”

Więc my pytamy – skoro nie ma badań, to skąd brak wątpliwości?! To stwierdzenie świadczyć może jedynie o kompetencjach prof. Zasady a w zasadzie o ich braku. Gdyż zapewnienie o nie istnieniu przeciwwskazań, jest jedynie jej opinią nie popartą żadnymi badaniami.
Nie wspominając o moralności, o której braku jesteśmy przekonani.

 

 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments