fbpx
 

Rodacy Kamraci zatrzymani.

1

11 listopada w Kaliszu zorganizowano wiec z  przemarszem na Główny Rynek, gdzie spalono tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

Wiecowi przewodził  Wojciech Olszański aka Aleksander Jabłonowski, ze swoim asystentem Marcinem Osadowskim.

Motywem przewodnim zgromadzenia było hasło Polska dla Polaków i nieuzasadnione zdaniem zgromadzonych, uprzywilejowanie Żydów w Polsce, czego pierwotnym źródłem był Statut Kaliski.

Ze sceny padały niepoprawne hasła, a w finale wiecu, kopia Statutu Kaliskiego została nadziana na dzidę, polaną podpałką i spalona.

Podczas zgromadzenia, z tłumu,  padł przynajmniej raz okrzyk ” śmierć Żydom”.

Wydarzenia, które miały miejsce  wywołały oburzenie wśród większości polityków , dziennikarzy  i duchownych.

Najlepiej samemu wyrobić sobie zdanie “co tam się działo”, niestety kolejne relacje wideo są blokowane i znikają z platform streamingowych. Poniżej jest fragment relacji jeszcze nie zablokowanej.

 

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu złożył w piątek prezydent Kalisza.

„W zawiadomieniu jest mowa o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz napaści z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej” – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński napisał w poniedziałek na Twitterze informując o zatrzymaniu mężczyzn, że „nie ma zgody na antysemityzm i nienawiść na tle narodowościowym, religijnym lub etnicznym. Wobec organizatorów haniebnego wydarzenia w Kaliszu państwo polskie musi okazać swoją bezwzględność i stanowczość”.

Trzej uczestnicy wiecu zostali zatrzymani: Wojciech Olszański, Marcin Osadowski i Piotr Rybak.

Jak poinformował rzecznik prokuratury, jeden z podejrzanych przyznał się częściowo do postawionych zarzutów. Druga osoba skorzystała z przysługującego prawa do odmowy składania wyjaśnień, a trzeci mężczyzna nie przyznał się i złożył obszerne wyjaśnienia.

„Nadal są zatrzymani z uwagi na konieczność wykonania dalszych czynności z ich udziałem. Ewentualne stanowisko w zakresie środków zapobiegawczych zostanie przedstawione w późniejszym terminie” – powiedział Meler.

Na oficjalnej stronie “Kamratów” – NPTV.pl napisano, że adwokat jest w kontakcie z sądem i prokuratura oraz niebawem ma się spotkać z Wojciechem Olszańskim i Marcinem Osadowskim.

zobacz:

Wiec kamracki Grunwald 2021

 

 

Kris

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
info
info
6 miesięcy temu

To nie była żadna “dzida” a włócznia słowiańska i tak należy pisać!Prosze o poprawienie tekstu!

Next Post

Dr Katarzynie Bross zawieszono prawo wykonywania zawodu, bo ostrzegała przed szczepieniem dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących. 

śr. lis 17 , 2021
W dniu 16.11.2021 r. w Okręgowym Sądzie Lekarskim Beskidzkiej Izby lekarskiej w Bielsku-Białej przy ul. Bystrzańskiej, ok. godz. 15:00 odbyła się rozprawa dr Katarzyny Bross-Walderdorff w sprawie zawieszenia prawa do wykonywania zawodu na okres 1 roku. Wniosek o tymczasowe zawieszenie prawa wykonywania zawodu złożył Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Bielsku-Białej. […]
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x