|

Rodacy Kamraci zatrzymani.

11 listopada w Kaliszu zorganizowano wiec z  przemarszem na Główny Rynek, gdzie spalono tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

Wiecowi przewodził  Wojciech Olszański aka Aleksander Jabłonowski, ze swoim asystentem Marcinem Osadowskim.

Motywem przewodnim zgromadzenia było hasło Polska dla Polaków i nieuzasadnione zdaniem zgromadzonych, uprzywilejowanie Żydów w Polsce, czego pierwotnym źródłem był Statut Kaliski.

Ze sceny padały niepoprawne hasła, a w finale wiecu, kopia Statutu Kaliskiego została nadziana na dzidę, polaną podpałką i spalona.

Podczas zgromadzenia, z tłumu,  padł przynajmniej raz okrzyk ” śmierć Żydom”.

Wydarzenia, które miały miejsce  wywołały oburzenie wśród większości polityków , dziennikarzy  i duchownych.

Najlepiej samemu wyrobić sobie zdanie “co tam się działo”, niestety kolejne relacje wideo są blokowane i znikają z platform streamingowych. Poniżej jest fragment relacji jeszcze nie zablokowanej.

 

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu złożył w piątek prezydent Kalisza.

„W zawiadomieniu jest mowa o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz napaści z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej” – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński napisał w poniedziałek na Twitterze informując o zatrzymaniu mężczyzn, że „nie ma zgody na antysemityzm i nienawiść na tle narodowościowym, religijnym lub etnicznym. Wobec organizatorów haniebnego wydarzenia w Kaliszu państwo polskie musi okazać swoją bezwzględność i stanowczość”.

Trzej uczestnicy wiecu zostali zatrzymani: Wojciech Olszański, Marcin Osadowski i Piotr Rybak.

Jak poinformował rzecznik prokuratury, jeden z podejrzanych przyznał się częściowo do postawionych zarzutów. Druga osoba skorzystała z przysługującego prawa do odmowy składania wyjaśnień, a trzeci mężczyzna nie przyznał się i złożył obszerne wyjaśnienia.

„Nadal są zatrzymani z uwagi na konieczność wykonania dalszych czynności z ich udziałem. Ewentualne stanowisko w zakresie środków zapobiegawczych zostanie przedstawione w późniejszym terminie” – powiedział Meler.

Na oficjalnej stronie “Kamratów” – NPTV.pl napisano, że adwokat jest w kontakcie z sądem i prokuratura oraz niebawem ma się spotkać z Wojciechem Olszańskim i Marcinem Osadowskim.

zobacz:

Wiec kamracki Grunwald 2021

 

 

Similar Posts

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
info
info
2 lat temu

To nie była żadna “dzida” a włócznia słowiańska i tak należy pisać!Prosze o poprawienie tekstu!